Повечето служители на пълен работен ден прекарват повече от 2000 часа годишно в офиса си, така че няма съмнение, че са подложени на различни и специфични дразнения на работното място. Том Гимбъл, президент и главен изпълнителен директор на „LaSalle Network“ (фирма от Чикаго, набираща персонал), казва, че някои дразнения в службата всъщност са продуктивни, а не разрушителни, както всички смятаме.
Дори и в най-перфектната офис-среда минимум се появява досадата, а тя също е вид дразнение. „Тези дразнители провокират различни страни на мозъка. Служителите са склонни да мислят, че те ги разсейват, тъй като заради тях губят своята концентрация, но се оказва, че дразненията не само не са разрушителни, но и подтикват човек към иновации“, твърди Гимбъл.
А ето и пет от най-популярните офис дразнители, които действително могат да повишат вашата производителност:
1. Саркастична критика от страна на мениджър или клиент.
Това е много дразнещо, но със сигурност ще ви вдъхнови да работите по-усилено. Когато някой ви смъмри или ви се скара, вие ще се почувствате зле и ще направите всичко възможно това да не се повтори. Получаването на забележка често води до сериозен размисъл. Мозъкът на смъмрения със сарказъм човек обикновено започва да анализира и интерпретира различни възможни значения, които стоят зад коментара, а оттам той подобрява уменията си за вземане на решения.
2. Хаотичните офис пространства.
Няма нищо по-дразнещо за един служител от това в офиса, в който работи, да цари пълен хаос. Интересното в случая е, че сред цялата тази хаотична атмосфера, човек всъщност може да сложи по-добър ред в мислите си, да се изолира и да се концентрира по-успешно. Изследванията показват, че когато човек е заобиколен от хаос, умът му започва да се фокусира върху най-важните аспекти от работата му с пълна сила.
3. Шумна офис среда.
Човек може да се аклиматизира към определено ниво фонов шум и да спре да го чува, но дори във вашия офис да цари глъч и врява, които да затрудняват вашия мисловен процес, вие ще намерите начин да се адаптирате. Мозъкът ви постепенно ще започне да работи на „по-висока предавка“ или „на друга честота“, казано с други думи, ще започнете да използвате по-голяма част от интелектуалния си капацитет, тъй като обстоятелствата ще го налагат.
4. Офис клюките.
Клюките в службата в действителност облекчават стреса и подобряват производителността, затова не трябва да им се дразните. Става въпрос за невинните клюки и коментари, които сплотяват цялата група, а не за злонамереното обсъждане на други колеги. Невинните клюки действат като терапевтична сесия за освобождаване на напрежението, а злонамерените – по-скоро носят повече стрес.
5. Допълнителна работа, но без допълнително възнаграждение.
Творчеството произтича от желанието на човек да създаде нещо. Ето защо, когато искате да създадете нещо, вълнението трябва да ви е достатъчно, без да очаквате награда. Странното е, че човек е най-креативен, когато не очаква нито допълнително възнаграждение, нито паричен бонус. Когато получава някаква компенсация за допълнителния си труд, той усеща външен натиск, който му пречи да впрегне целия си творчески потенциал.