Имате ли колега, който е женен за работата си? Човек, който живее, мисли и диша, само за да работи? Ако имате такъв колега, то поведението му със сигурност не ви дава предимство и ви натоварва по някакъв начин.
Най-вероятно този човек е скучен, не може да говори за нищо друго освен за работа, няма никакви други интереси, а освен това поведението му е токсично и опасно за вас, тъй като той ще очаква всички да бъдат като него. Този колега ще вдигне летвата толкова високо, че ще ви донесе стрес, преумора и негодувание, ако се стремите да сте на неговото ниво.
Така че, ако работите с някой, обсебен от работата си и усещате, че това ви се отразява зле, може би трябва да му помогнете да се отърси от своята мания. Имайте предвид, че работохолиците често се страхуват да не загубят работата си, защото отчаяно се нуждаят от отвличане на вниманието от личния си живот, който вероятно не е много розов.
Ето и някои съвети по темата:
1. Не се съревновавайте с работохолика.
Първо и преди всичко, опитайте се да не се мъчите да достигнете нивото на вашия колега. Наложете си свой собствен ритъм на работа, който отговаря на темперамента ви. Няма смисъл да се конкурирате с човек, който работи с друго темпо и на други обороти, но в крайна сметка стига до същите резултати.
2. Сложете си ясни приоритети.
Когато си сътрудничите с работохолик, вие най-добре си определяйте ясни приоритети за предстоящите задачи. Работохолиците са склонни да прекаляват с усърдието си, в името на това да свършат задачата първи. Затова е важно да им сложите някакви рамки, от които те да не могат да излязат.
3. Задавайте въпроси.
Разпитвайте своя колега-работохолик за различни неща, свързани с неговия личен живот, минало, интереси и хобита. Той може и да не ви отговаря с охота, но най-малкото ще се замисли, че ако няма какво да разкаже, то значи нещо изпуска в живота си.
4. Определете граници.
Работохолиците са склонни да излизат от границите. Те трудно работят в екип, тъй като са склонни да пускат служебни имейли и посред нощ, което дразни другите. Затова е разумно да им кажете, че ще комуникирате с тях по служебни въпроси само в работно време.
5. Обсъдете целите си.
Ако вашият колега е работохолик, добре е да го попитате към какво точно се стреми и защо работи толкова неуморно. Покажете му, че той може да израсне в кариерата си и без да се престарава прекалено. Обяснете му, че престараването може да му изиграе лоша шега.
6. Предложете му помощ.
Ако виждате, че вашият колега работохолик няма никакво свободно време, опитайте се да му предложите своята помощ. Така ще го накарате поне веднъж да си тръгне по-рано от работа и да види, че това не е чак толкова лошо или страшно.
7. Не казвайте на работохолика, че е претоварен.
Работохолизмът може да бъде пристрастяване и затова в никакъв случай не трябва да убеждавате един работохолик, че е претоварен с работа и затова няма време за личен живот. По-добре му помогнете да си намери нещо друго, което да запълва празнината в живота му. Най-умното нещо е да му покажете какво точно му липсва чрез личния си пример.
8. Дръжте се максимално лежерно.
Това че вашият колега идва първи в офиса и си отива последен, не трябва да ви кара и вие да се чувствате длъжни да следвате този модел. Напротив, тръгвайте си в нормален час и в балансирано настроение. Разкажете на колегата си, че ви предстои да прекарате време със семейството и приятелите си или че отивате да се посветите на някоя своя страст.
9. Бъдете откровени с цялостното въздействие на работохолика, спрямо другите колеги.
Ако искате да промените нещата в името на добрата работна среда, то обяснете на вашия колега-работохолик, че неговите трудови навици рефлектират негативно върху всички колеги. Накарайте го да разбере, че дори да свършва работата си по-бързо от другите, в крайна сметка това не е от ключово значение за фирмата. Напомнете на този човек, че времето невинаги е ключово. Той може да е по-производителен, но да прави повече грешки и да претупва работата в името на бързината, което да го прави по-неефикасен.