За много хора сутрешното събуждане е истински кошмар. Сякаш някакви невидими окови ги притеглят към леглото, а звукът на алармата е най-неприятната мелодия, която някога могат да чуят.
Ето защо ново проучване разгледа какви мерки взимат хората, за да предотвратят своята сутрешна пристрастеност към съня.
Данните показват, че за един от трима работещи събуждането е толкова трудно, че те поставят будилника в другата част на стаята. По този начин те са принудени да станат от леглото и да отидат да го изключат.
Приблизително същият брой хора избират силна и пронизителна мелодия за тяхната аларма, която успява да ги стресне сутрин. Други пък започват деня си с „досадна“ песен.
Въпреки това средният британец все още отлага ставането си с 14 минути, след като неговата първа аларма е прозвъняла в 06:58 часа. Почти един на всеки десет работещи е бил уволнен или е получил писмено предупреждение заради факта, че се успива сутрин. Това не е изненада, имайки предвид, че 30% от хората се нуждаят от най-малко пет аларми, за да станат от леглото.
В повечето пъти това означава ставане с половин час закъснение и съответно 30 минути по-малко време човек да се подготви за работа. Ето защо много хора се чувстват неподготвени за предстоящия работен ден.
Проучването показва още, че средностатистическият човек спи 6 часа и 36 минути, което е под препоръчителните между 7 и 8 часа сън на денонощие. Това вероятно обяснява факта защо една четвърт от хората чувстват, че не са се наспали, когато се събуждат сутрин, пише вестник Daily Mail.