В някои държави функцията на кучетата не е само на пазачи и домашни любимци. Тяхната гальовност и привързаност към хората служи за по-бързо възстановяване на пациенти в някои болници, тъй като връзката между ласките получени и дадени на животното с хормоните на щастието у човека е вече отдавна установена. Тези кучета се наричат „терапевтични". Но скорошни проучвания върху способността на кучетата да усещат емоциите на човека до тях и да съчувстват показва, че техните социални и емпатични умения доста са били подценявани до настоящия момент.
Биомедицинският учен Д-р Карин Силва от Университета в Порто твърди, че кучетата притежават подобни на човека социални умения, които дори най-близките ни родственици по гени – шимпанзетата, нямат.
Д-р Силва цитира изследване, което доказва, че кучетата се чувстват наистина разстроени, ако някой близък човек демонстрира състояние на дистрес. Това разбива мита, че тези животни могат единствено да имитират човешките емоции.
Има доста докладвани случаи за необучени кучета, които много добре усещат, когато някой човек е в опасност и се опитват бързо да намерят помощ.
Според изследователите причините за съществуването на така добре развита способност за съчувствие oт най-добрия приятел на човека са три:
1. Съвременните кучета произхождат от вълците, които са много социални същества. Те живеят в глутница и си съдействат, за да оцеляват, което предполага определено ниво на емпатия у тях.
2. Съжителството на кучетата с хората от дълбока древност със сигурност ги е направило по-чувствителни към човешките емоции.
3. Обучаването на кучетата през вековете да изпълняват сложни задачи като участване в лова и в опазването на стадата добитък, е дало тласък на уменията на кучетата да разбират по-добре езика на тялото на хората и съответните чувства, които сигналите издават.
Едно друго проучване установява, че домашните любимци се прозяват, когато видят, че човекът до тях го прави. Според учените прозяването е заразително между хората в резултат на високи нива на емпатия (съпреживяване). Същото обяснение може да се приложи и в случая, когато кучетата се „заразяват" от човешко прозяване. Другият резултат от изследването сочи, че нивото на хормоните на стрес у кучетата се покачва или спада в съответствие с промените на нивото на тези хормони у собственика им.
Учените съветват тази информация да бъде използвана за осигуряване на мерки, успокояващи „терапевтичните" кучетата в болниците ( например масаж) след като са имали лечебен сеанс с пациент, за да се намали стреса у животното, след като е съпреживявало мъката на болния човек.