Да си доведен (втори) баща на едно дете си е истинско предизвикателство. Ако вашата любима, към която имате сериозни намерения, вече има дете, то малкият човек ще се превърне в задължителен елемент от вашия живот.
Дали този елемент ще радва и трима ви или ще се превърне в неразрешим семеен проблем, зависи само от вас самия.
Да бъдеш добър втори баща е почти същото като това да бъдеш роден баща, само че, за да се породи у вас любовта и желанието да се грижите за чуждото дете, ще трябва да положите усилия, желание и да си дадете време.
Ето и няколко съвета как да го постигнете:
1. Бъдете търпеливи и чакайте детето да се привърже към вас. Често, то е преживяло раздялата на родителите си тежко и все още е дълбоко наранено от обстоятелствата или пък страда за биологичния си баща. Това може да го накара да гледа на вас като заплаха. Времето е най-добрият лекар, но докато то отвори сърцето си за вас, вие трябва да се държите положително в неговата компания.
2. Прекарвайте време с доведено си дете. Помагайте му с домашните, водете го на спортни и културни мероприятия, идете да го гледате в училищната му изява и т.н. То ще оцени усилията ви и много скоро ще ви приеме в ролята на алтернативен родител.
3. Ако имате собствени деца, трябва да се държите еднакво с тях и с доведеното. Избягвайте да показвате предпочитания и третирайте децата като равни.
4. Забележете как доведено дете общува със собствените ви деца. Ревността е токсична за всички видове отношения. Ако я забележите, опитайте се да я овладеете веднага. Ако искате щастлива семейна атмосфера, трябва да се справяте с гнева на време.
5. Никога не показвайте на детето, че се интересувате от него само, за да впечатлите майка му.
6. Взимайте доведеното дете с вас, когато отивате да практикувате любимите си хобита - риболов, голф, футбол и т.н. и когато мястото е подходящо за него. Това ще даде почивка и на майка му.
7. От друга страна, не го насилвайте да ви придружава, ако заниманията не са му интересни. С времето може ентусиазмът му да се прояви. Но ако никога не се заинтересува, може би просто това хоби е далеч от неговите интереси и няма нищо общо с вас самия. Дори да се окаже така, продължавайте да търсите дейност, която да допада и на двама ви, и да можете да я споделяте.
8. Възпитавайте детето, чрез собствения си пример. Покажете му, че и вие сте готов да помагате в домакинската работа или в пазаруването. Така няма да ви се сърди, когато го накарате да иде до магазина или да си подреди стаята.
9. Комуникирайте ясно и спокойно с детето. Не бъдете прекалено строг и по-скоро се дръжте либерално. Ако се наложи да го смъмрите, винаги обяснявайте своите действия и основателни причини.
10. Дръжте отрицателното си мнение за биологичния му баща за себе си. Освен, ако то не ви попита директно, какво мислите за него. Дори в този случай се изразете съобразително и тактично без излишна емоционалност, защото детето може да се обиди от мнението ви.
11. Никога не се карайте с майката на детето пред него. Бъдете особено внимателни да не я обидите грубо докато то ви слуша. Детето веднага ще заеме страната на майка си и ще ви намрази.
12. Уважавайте личното му пространство.
13. Уважавайте възпитателните методи на майката на детето. Дори и да не сте съгласен с част от тях, не трябва да подкопавате нейния авторитет пред малчугана.
14. Винаги обсъждайте решенията, които засягат доведеното ви дете с майка му. Не го записвайте на лагер без да сте говорил с нея. Не му купувайте видео игри, бомбички, фойерверки, пушка за пейнтбол, ATV, моторна шейна и др., потенциално опасни подаръци, без тя да е разрешила.
15. Опитайте да поддържате добри отношение с биологичния баща на детето, освен в случаите, когато той не е добре дошъл в живота му.