Въпреки че като цяло обществото не аплодира развода, ние всички вярваме, че за някои неща в живота може би ни очаква нещо по-добро при следващия ни опит.
"Това, което възприемаме като провал, може да бъде просто начин на вътрешния ни глас да ни подскаже, че сме готови да преминем към ново ниво на растеж", пише психоложката Ан Уилсън Шаеф.
Но не и когато става въпрос за края на един брак. Хората най-често гледат на разведения не като на човек с шанс за нещо ново, а като човек, който е бил "скъсан на изпита".
Въпреки, че хората използват израза "провален брак". Обществото смята разведените за непостоянни и несигурни хора, които не са се опитали да работят върху връзката си достатъчно упорито. Хора, които не са вникнали в смисъла на обета "в добро и в лошо, в болест и в здраве". Хората, които са поставили собственото си щастие и нужди над тези на децата си и на човека, в който са се врекли да обичат до гроб.
Това значи ли, че една жена, която напуска своя съпруг и подава молба за развод, защото той я бие, пие, изневерява ѝ или я тормози емоционално, има „провален брак"?
Ако всеки развод е "провален" брак, тогава по тази логика всеки нещастен брак, който обаче е издържал на времето, е „успешен". В действителност, успешни са само обещанието и задължението, които са поети и спазени, при подписа в гражданското и които очевидно са поставени над любовта, честта и правото на лично щастие.
Фактът, че половината от всички женени двойки в крайна сметка се развеждат на около 20-та годишнина от сватбата си, повдига някои сериозни въпроси за това, дали хората са в състояние да бъдат постоянно в моногамна връзка. Браво на тези, които имат щастлив брак, но е очевидно, че около половината от човечеството няма техния късмет.
Въпросът е в това кой решава какво е "правилно" и какво "погрешно" като причина за един развод. Защо трябва един съпруг да се нарича „кръшкач", а една жена "егоистка", ако той или тя е реши, че бракът не е качествен и трябва да се откаже от него за добро?
Истината е следната – хората се женят поради най-различни причини, включително и заради тиктакащ биологичен часовник или просто, за да не останат стари моми/ергени. Все пак, повечето от нас се женят с най-добри намерения и по любов, но понякога нещата просто не се получават. Това не е причина да удряме „шамар" на разведените, като им слагаме етикет той/тя има „провален брак" зад гърба си. Може следващият път да се окаже по-успешен за тях!