По-старите поколения са истински фенове на традициите. По тази причина се смята, че един мъж или жена, минали 60-те, не биха се впуснали в развод, дори и да не са щастливи с половинките си . Преди години темата за развода бе истинско табу и хиляди семейства стояха заедно, защото „така трябва".
Модернизирането на света и промяната в традициите и мисленето, типично за младите хора обаче, изглежда е повлияло и на по-възрастните, защото се наблюдава два пъти по-голям процент на разводи на хора над 60 години през последните 10 години, издават националните статистики във Великобритания, представени от в. Telegraph.
Адвокатите споделят, че поемат дела за разтрогване на брак на клиенти, които спокойно могат да им бъдат бащи. Наблюдава се една „жажда за живот" не само у младите, а и у по-възрастните британци, които са готови да търсят щастието си с друг човек и са готови да прекъснат брак с продължителност близо 30-40 години.
Наричат го „синдромът на празното гнездо" и той идва обикновено, след като децата в семейството пораснат и напуснат бащиното огнище. Тогава родителите осъзнават, че вече нищо не ги сближава и започват да живеят отчуждени един от друг.
Друга причина е кризата на средната възраст, която при мъжете се изразява в закупуване на скъпи придобивки, безразборно харчене, стремеж за подмладяване и търсене на млади любовници. Някои жени не могат да изтърпят това и бързат да се разделят със съпрузите си, които вече гледат като непознати.
През 2011 г. в Уелс разводите са с внушителната цифра от 117.558, като през 2010 те са – 119.589.
Разликата е в 1.7 % между двете години в полза на 2011, но специалистите предупреждават, че това не е повод за радост, защото не е някаква тенденция.
Средно статистическата продължителност на браковете в Обединеното кралство е 32 години.