Твърде грижовните и добри родители може неусетно да навредят, както на брака, така и на децата си. Много често съпрузите, в старанието си да са перфектни родители, започват да пренебрегват личните си взаимоотношения, което е груба грешка.
Може би от чувство за вина, че им се налага да работят и да отсъстват от дома, съвременните родители (и най-вече майки) са хиперфокусирани върху това да отгледат страхотни деца, които да са отличници, да се изявяват на сцени, да са добри спортисти и т.н.
Всичко това обаче понякога дава в жертва самия брак на родителите. В името да бъдат по-ефективни и любящи с децата си, съпрузите забравят, че са двойка преди всичко.
Затова ви предлагаме четирите принципа на американския психолог Джеймс Келър, които могат да ви помогнат да намерите баланс между брака и децата си:
1. Бракът е на първо място.
Много често, в желанието си да са перфектни родители, съпрузите стигат до конфликти по отношение на отглеждането и възпитанието на децата си. Тези конфликти причиняват емоционална болка, както на самите родителите, така и на техните наследници, които мразят факта, че родителите им се карат заради тях. Всичко това съсипва, уж невидимо, семейството. Съпрузите охладняват помежду си, а децата се отдръпват от властните си родители, в търсене на независимост.
2. Бракът е екипна работа.
Малките деца инстинктивно знаят да прилагат поговорката „разделяй и владей". Ако между съпрузите има разногласия за възпитанието на детето, то самото дете ще се насочи към този родител, който има по-мек подход към него. Това води до потенциален хаос в брака. Раздорите в семейството само ще се влошават, особено, когато единият родител се чувства неоценен. От друга страна, и съпругът, и съпругата ще се стремят да привлекат детето на своя страна, което ги прави още по-големи съперници, вместо да се държат като един отбор.
3. Оставете децата си да правят грешки.
Времето, енергията и концентрацията, които някои родители посвещават на децата си, е сериозна пречка за техния брак. Покрай проблемите на децата и строгите мерки, които се опитват да вземат, за да ги предпазят от грешки, родителите започват да обтягат отношенията си. Те се чудят в каква посока да тръгнат и какви стъпки да предприемат с детето, вместо да се замислят, че са модел за подражание на детето. Родителите не могат да контролират живота на децата си и не могат да ги предпазят от всички грешки. Но е факт, че децата на т.нар по-небрежни родители стават по-самостоятелни и разумни.
4. Нека вашите деца се учат от собствените си решения.
Добрият родител дава свобода на децата си, позволявайки им да се възползват от собствените им решения. От всички отговорности, които идват с родителството, това е най-трудната – да оставите детето само да решава за себе си и да си носи последствията от решенията си.
Възпитанието е голяма радост и отговорност, но може да бъде и един ужас. Голяма част от силните емоции на родителите са свързани с децата им, но в крайна сметка те напускат дома някой ден и тогава съпрузите отново остават само двамата, затова трябва да осъзнаят от рано, че техните отношения са гръбнакът на семейството.