На много хора им се случва да трябва да свикват с новия партньор на някой от разведените си или овдовели родители. Голяма част от тези хора, обаче приемат този нов човек в живота си с недоверие и с предубеждението, че той/тя не е правилният човек за мама или татко.
Децата приемат подобна ситуация най-тежко, но дори и порасналите деца не са особено развълнувани, когато родителите им намерят любовта на една по-късна възраст.
От една страна те се радват за това, че виждат майка си/баща си отново усмихнати, но вътрешно имат хиляди опасения и притеснения. Най-често те касаят въпроса, дали този нов човек, няма да промени отношенията ви с вашия родител или да ги влоши.
Не е лесно да се приеме с отворени обятия този нов партньор на родителя си, но все пак е желателно да положите усилия и да го приветствате в живота си. А ето и няколко съвета как да го постигнете:
1. Опитайте се да не поставяте под въпрос избора на родителя си.
2. Ако сте реагирали хладно и трудно на новата половинка на майка си/баща си, първо трябва да се замислите защо смятате, че той/тя буди недоверие във вас. Дали причината не е в самите вас - може би ревнувате и не искате да виждате своя родител да се чувства толкова интимно и комфортно с някой друг.
3. Може би не искате да ставате свидетели как този нов човек заема мястото в сърцето на майка ви/баща ви, отстъпено от другия ви обичан, но починал родител.
4. Може би виждате в него/нея конкуренция за времето, което прекарвате с родителя си.
5. Може би ви е трудно да приемете майка си/баща си за все още сексуално активен човек.
6. Може би смятате, че този човек иска да се облагодетелства материално от вашия родител.
7. Ако не сте доволни от новия любовен интерес на родителя си и му го демонстрирате, вероятно ще го поставите в ситуацията да се разкъсва между вашето мнение и желанието му да продължи напред с живота си.
8. Всеки родител се надява да получи разбиране от своите вече пораснали деца, за новия партньор в живота си. В същото време родителите търсят и одобрението за избора си на половинка.
9. Ако вие, още от самото начало, приемете лесно този нов човек, ще избегнете бъдещото напрежение при семейните сбирки.
10. Когато сте недоволни от новата любов на майка си/баща си, вие може да усетите, че действате по нечестен начин в опит да подкопаете тези нови отношения.
Запитайте се:
- Какъв е смисълът от негативното ми поведение? Какво мога да постигна с него?
- Как моето лошо отношение влияе на отношенията ми с моя родител?
- Дали моето поведение ще промени решението на майка ми/баща ми?
- Ако виждате, че родителят ви е щастлив, опитайте се да се освободите от това вътрешно безпокойство. Съсредоточете се върху добрите качества на този нов човек, а не търсете недостатъците му.
- Дръжте се с него/нея сърдечно и възпитано. Бъдете милостиви и дайте шанс на тази нова връзка.
10 полезни неща, които можете да направите, за да запазите мира в семейството си:
- Мислете за връзката от гледната точка на родителя си.
- Не е нужно да приемате новото лице като родителска фигура.
- Опитайте се да намерите общи интереси с това лице.
- Постарайте се да не бъде твърде предпазливо и покровителствено настроен към вашия родител.
- Не изразявайте гласно сериозни възражения или притеснения относно въпросния човек пред майка си/баща си.
- Направете компромис, ако той ще запази щастието на майка ви/баща ви.
- Ако въпреки всичко, новият партньор на родителя ви, ви е антипатичен и неприемлив, поддържайте отделни отношения с майка си/баща си.
- Не поставяйте своя родител в позицията да се налага да избира между вас и новия си партньор.
- Покажете на майка си/баща си, че продължавате да я/го обичате силно, въпреки негативното си отношение към новата ѝ/му половинка.