За правилното развитие и възпитание на едно дете е важно то да се чувства обичано и разбирано. Няма значение дали детето се отглежда от родители мъж и жена или от гей двойка. Ново проучване показва, че колкото повече партньорите действат в тандем и се подкрепят взаимно в родителските си задължения, толкова по-малко проблеми се наблюдават в поведението на осиновените деца.
Университетът на Масачузетс и Университета на Вирджиния (САЩ) разпространиха съвместен доклад с констатациите от първото емпирично изследване за приликите и разликите в съвместното родителство при хомосексуалните и хетеросексуалните двойки. Според ръководителя на изследването доктор Рейчъл Фар по-малко агресивно поведение се отчита при децата, чиито родители имат съвместен принос при тяхното възпитание.
Оказва се, че за децата не е важно от какъв пол са родителите им или как си разпределят задачите, а доколко хармонични са отношенията помежду им. Проучването показва още, че хомосексуалните двойки създават нови начини за съвместен живот и отглеждат децата си извън традиционните роли на половете. В изследването се включили общо 104 американски семейства, 25 от които с две жени родители, 29 с двама мъже родители и 50 хетеросексуални двойки. Всички семейства имат осиновено дете от неговото раждане или няколко седмици след това.
По време на проучването децата вече били на тригодишна възраст. Родителите трябвало да разкажат подробно за всички фактори, които засягат развитието на техните наследници. Изследователите от своя страна анализирали поведението на родителите и оценявали тяхната взаимна подкрепа. Резултатите показали, че хомосексуалните двойки са по-склонни да разпределят еднакво задачите си, докато при хетеросексуалните родители майките имали повече задължения от бащите.