След покупката на собствено жилище и таксите за висшето образование на децата, вероятно сватбата е едно от най-скъпите събития от личен характер в живота на всяка двойка/семейство. Особено, ако сватбата е по-пищна. Ето защо, няма нищо лошо в това да изключите от списъка с гостите си по-далечните роднини и по-периферните си познати. Но все пак и в това отношение има някои неписани правила, които трябва да спазвате, за да избегнете някои по-деликатни ситуации с въпросните „забравени“ гости. Ето и кои са те:
1. Не канете тези хора на годежа си.
Ако решите да не каните някои конкретни хора на сватбата си, то не ги канете и на годежа си. Нормално е, ако присъстват на годежното ви парти, да очакват с нетърпение и поканата за сватбата ви. После, когато разберат, че сте „забравили“ да ги поканите на брачната церемония, те ще се чувстват два пъти по-обидени, от варианта изобщо да не са в крак със събитията в личния ви живот. Затова, ако имате колеги, съседи, далечни роднини и др, които не желаете като гости на сватбата си, по-добре изобщо не им споделяйте какво ви предстои в личен план.
2. Не им разказвайте специфични детайли за сватбата.
Ако има вероятност да не поканите определен човек на сватбата си, с когото обаче общувате интензивно (в работата, например), по-добре не му разказвайте в детайли какво ви предстои, дори и той да ви разпитва. По-добре избягвайте да споменавате събитието или давайте минимум детайли. Когато познатият ви попита: "Кога/къде ще се жениш?", отговорът към който трябва да се целите е: "Тази есен в София", а не "На 22 октомври в 16:00 часа, в храм „Света Неделя“.
3. Не се хвалете с размера на сватбата си.
Дори и да сте поканили 300 души на сватбата си, ако този човек няма да присъства, изобщо не му се хвалете с подобна информация. Никой не би искал да знае, че не присъства във вашия списък с топ 300 от най-близки хора. Въпреки че всеки е наясно, че по-голямата част от гостите на една сватба, са по-скоро роднини и приятели на родителите на младоженците.
4. Не ходете на тяхната сватба.
Ако смятате да изключите определен човек от гостите на сватбата си, то би било неразумно да ходите на неговата и да се радвате на щастието му. Ако пък вече сте танцували хоро на неговото сватбено тържество, то редно е да му заделите една покана и за вашето.
5. Не казвайте на въпросния човек, че сте го канили, но той е забравил дойде.
Не се правете на болни от Алцхаймер, когато става въпрос за поканените гости на сватбата ви. Ако не сте поканили определен човек, не може да му се извинявате след време с думите, че сте му пратили покана, но тя не е стигнала до него или че по погрешка сте забравили да му я изпратите, но той е бил предвиден в листата с гостите ви и т.н. Тези извинения са напълно излишни, звучат неправдоподобно и по-скоро ще направят лошо впечатление.