Невинаги наемането на бавачка е просто каприз на майката, която „не иска да си гледа детето“. Всъщност правилната бавачка е единственият избор за работещите майка и баща, особено когато техните родители нямат възможност да им помагат.
Когато бабите и дядовците са далеч или пък все още не са пенсионери, младите родители сами трябва да поемат отговорността за отглеждането на своето дете. В много случаи обаче майката избира да се върне на работа по-рано от необходимото, било то заради финансови причини или други съображения.
В този случай единствената алтернатива пред семейството се явява намирането на добра бавачка. Всъщност наемането на такава жена може да бъде и за няколко часа, дори само два-три пъти седмично, когато младите родители искат да си отделят време един за друг.
Разбира се, много е важно човекът, който ще бъде постоянно или само понякога до детето ви, да бъде надежден и наистина да разбира от работата си. Ето съветите, които ще ви помогнат да изберете правилната бавачка:
1. Определете приоритетите си. Заедно с вашия партньор направете списък на нещата, които трябва да притежава „идеалната бавачка“. Искате по-възрастна жена с повече опит или пък имате нужда от по-млада бавачка, която да разполага с достатъчно енергия, за да се справя с детето/децата? Паричната гледна точка също трябва да бъде обсъдена – колко сте готови да плащате? Трябва ли жената да живее наблизо, за да ѝ е по-удобно да идва по всяко време? Изяснете своите приоритети и започнете търсенето.
2. Използвайте своята мрежа от приятели. След като вече сте наясно какво търсите, кажете на своите приятели, познати, а защо не и семейни колеги. По този начин може да намерите доверен човек и то с препоръки. Също така може да пуснете обяви за работа в различните сайтове.
3. Провеждане на интервю. След като селектирате няколко жени, подходящи за позицията, трябва да проведете интервю с тях, за да добиете реална представа за техния характер, опит и възможности. Предварително си напишете най-важните въпроси, които искате да зададете на кандидатките.
Когато посрещате всяка жена в дома си, обръщайте внимание на малките неща. Например, идват ли навреме или пък мият ли си ръцете преди да пипат вашето бебе? След като се запознаете и поговорите, може да зададете на жените следните въпроси:
- Ще можете ли да се справите с болно и ревящо дете през по-голямата част на деня?
- Как ще успокоите бебето, когато заплаче?
- Ако детето не ви се доверява в началото, по какъв начин ще го предразположите?
- Кой е най-добрият начин за приспиване на децата?
- Как се хранят бебетата?
- Как се дисциплинира едно дете?
- Какво ще правите с детето, докато то е будно?
- Можете ли да оказвате първа помощ?
- В добро здраве ли сте? Пушите ли?
4. Направете проверка. Ако се колебаете между две или повече жени, или пък сте се спрели само на една, задължително проверете препоръките. Свържете се със семействата, в които всяка кандидатка е работила и разпитайте за нея – как е вършела работата си, защо е напуснала и т. н. Ако изборът ви се спира на по-младо момиче – свържете се с нейните родители и преподаватели.
5. Не пренебрегвайте интуицията си. За жените се знае, че имат определени усещания, които ги насочват. Обикновено, когато човек се вслушва във вътрешния си глас, той много рядко греши. Така че попитайте себе си – допада ли ви жената, мислите ли, че ще се разбира добре с детето ви и т. н.