IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Гледането на телевизия променя структурата на мозъка на децата

2 февруари 2014 13 45

Не само то обаче води до затъпяване

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Гледането на телевизия може и да е образователно за децата, но то променя и структурата на мозъка им. Ново изследване показва, че колкото повече малчуганите седят пред телевизора, толкова по-големи промени се отчитат в сивото им вещество.

Японски учени са изследвали 276 деца на възраст между 5 и 18 години, които са гледали предавания между 0 и 4 часа на ден (средно около 2 часа). Ядрено-магнитният резонанс на мозъка им отчита по-голямо количество сиво вещество в предната част на фронталния лоб при тези, седящи най-дълго пред телевизора. Това не е никак хубаво, защото е свързано с ниска вербална интелигентност, казват специалистите от университета Тохоку в Синей. Те сравняват количеството мозък с килограмите и обясняват, че то също има известни норми, които трябва да се следят в детството, за да може органът да функционира ефективно.

Учените споделят, че децата с най-високо IQ показват динамично изтъняване на мозъчната кора. Те споделят още, че за разлика от овладяването на музикален инструмент например, гледането на телевизия не води до поумняване, придобиване на опит или развиване на мозъка.

Авторите на изследването казват, че до момента не е била анализирана връзката между гледането на телевизия и влиянието ѝ върху сивото вещество. На база изводите от своето проучване те предупреждават родителите да не позволяват на наследниците си да стоят дълго пред телевизора, защото смятат, че той има някои негативни влияния, пише Daily Mail.

В изследването, публикувано в сп. Cerebral Cortex, се подчертава, че липсата на спорт, четене и социално общуване с други деца също би могло да е причината за тези мозъчни промени и те не могат да бъдат категорично приписани на увлечението по различни предавания.

Автор - снимка
Автор на статията:
Мария Господинова

КоментариКоментари