Според ново британско проучване родителите масово правят домашните на децата си. Един на всеки шест възрастни признава, че не само помага на своя наследник за въпросните домашни, но и направо му ги написва.
Интересното в случая е, че повечето родители откровено са ненавиждали писането на домашни, когато самите те са били в училищна възраст. Когато човек стане родител обаче, изглежда позицията му към ученето на уроците коренно се променя, поне що се отнася за децата му.
Близо две трети от родителите, участвали в изследването са заявили, че помагат на децата си в писането на домашни, като един на всеки десет души признава, че неговата помощ е от ключово значение за усвояването на знанията от неговия наследник.
Анкетата е проведена сред 2000 родители, с деца на възраст между 5 и 15 години. Някои от родителите са заявили, че се намесват в писането на домашните, за да се избегнат гневните изблици на малчуганите, които не могат да се справят сами със задачите си.
Почти 70 на сто от възрастните смятат, че техните деца са повече от щастливи, когато те им помагат с домашните, а 38 процента са заявили, че малчуганите ги оставят сами да се мъчат над заданията и в крайна сметка те често ги отменят напълно.
Около 18 на сто от хората помагат на децата си от страх учителите да не ги критикуват, за да могат те да бъдат конкурентоспособни спрямо другите ученици в класа, както и за да получават по-високи оценки.
Проучването е установило също, че в една от всеки 20 семейни двойки единият родител поема изцяло писането на домашните, намесвайки се твърде много в процеса. Авторите на проучването заявяват: „Повечето родители помагат на децата си с домашните им в някакъв момент по време на тяхното образование. Но тези резултати показват, че е много тънка границата между това да помагаш на детето да разбере материала и в това напълно да му отнемеш функциите и задълженията на ученик. По-добре накарайте децата сами да пишат домашните си и се включвайте, само когато те имат сериозни затруднения.“