Според учените е по-добре да даваме на децата си по-евтини играчки като топки, кофички и лопатки или предмети от бита като тенджери и черпаци, тъй като те ги държат по-активни и развиват по-добре креативността им, в сравнение с по-скъпите игри и забавления.
Това се твърди в ново австралийско проучване, от което става ясно че малчуганите, които играят с по-семпли играчки, са по-малко склонни да седят на едно място и като цяло са по-творчески настроени, отколкото деца, които си играят с „по-умни“ и/или автоматизирани играчки.
В изследването са участвали 120 деца на възраст между 5 и 12 години. Половината от тях са получили достъп до евтини играчки (форми за пясъчник, пяна за балончета, колички и др.), а на другата половина са раздадени скъпи играчки.
Оказало се, че подрастващите, които се занимавали с по-простите предмети, били в пъти по-активни на детската площадка и като цяло демонстрирали повече креативност по време на игра, отколкото децата, които боравели със скъпите вещи, заради които се задържали повече на едно място.
Така че, ако искате да предпазите своите наследници от заседналия начин на живот, то недейте да харчите прекалено много пари в магазините за играчки. Простите игри не само ще държат наследниците ви по-енергични, но и ще развият по-добре въображението им.
Проучването е публикувано в списание „BMC Public Health“. Неговият автор д-р Брендън Хайндман от Университета в Мелбърн казва: „Детските играчки са проектирани от възрастни, които всъщност не са взели под внимание как точно децата искат да си играят. Малчуганите, които си играят с ежедневни битови предмети са много по-предпазени от затлъстяване, тъй като тези предмети развиват по-добре техния творчески потенциал и като цяло ги стимулират да бъдат по-активни физически.“