Важно е да научите децата си да ценят парите, но не като приоритет номер едно, а като средство, с чиято стойност трябва да бъдат наясно. Някои родители правят грешката никога да не обсъждат финансите си със своите деца.
Дори и да не сте експерти икономисти обаче, вие можете да дадете на вашите наследници основен финансов фундамент. В противен случай биха могли да се случат следните неща:
1. Децата ще си мислят, че парите „растат по дърветата“. Разбира се, не става въпрос, че те ще разберат фразата буквално. Но, ако не обясните на децата си стойността и произхода на парите, те ще си мислят, че парите винаги ще бъдат на тяхно разположение, във всеки един момент. Много вероятно е това да се случи, ако всеки път угаждате на детето си и му купувате това, което поиска. Ето защо е важно малчуганите да разберат значението на работата ви като средство за печелене на пари.
2. Децата могат да не осъзнават стойността на парите. За да научите децата си на отговорно отношение към парите, трябва да им наложите някаква сума за „джобни“, която да получават всеки ден или всяка седмица. По този начин ще накарате детето да оцени стойността на всеки лев и какво може да получи в замяна за него.
3. Децата няма да се научат на финансово търпение. Като възрастни хора, вие знаете, че невинаги може да получите всичко, което желаете. Знаете, че понякога трябва да избирате между две неща, защото не може да имате и двете по едно и също време. Колкото по-рано научите децата си на търпение, толкова по-добре ще управляват те парите си в бъдеще.
4. Децата няма да се научат как да спестяват. Важно е да научите децата си как да спестяват, защото това ще им бъде от полза след години. Навиците се изграждат още от ранни години, така че трябва да работите в тази посока. Ако наследниците ви осъзнават какво реално означава думата „спестявания“, те ще се възползват по-добре от нея, когато пораснат.