Много майки се оплакват, че децата им са прекалено взискателни към храната, която консумират. Изследвания обаче показват, че е напълно нормално мъниците да се „отегчават“ от определени храни и да проявяват претенции на възраст между 2 и 6 години. Това обаче е и възрастта, в която те се нуждаят от най-много витамини и полезни вещества, тъй като растат много бързо. Според учените 80 % от детския мозък се развива до 5-годишна възраст.
Американския експерт по детско хранене Джил Касъл коментира открито един от най-големите проблеми, свързани с хранителните навици на малчуганите, така наречения „скрит глад“.
Терминът описва състояние на децата, които привидно изглеждат напълно здрави, но организмът им страда от липси на различни важни съставки като витамини, протеини, желязо, фолиева киселина и т. н.
„Едно дете може да има дефицит на желязо в тялото и дори да страда от анемия, без това да се проявява дълго време, но да се отразява на растежа на тялото и развитието на мозъка“, твърди Джил.
Дамата твърди, че родителите трябва да разбират хранителните нужди на своите наследници и постоянно да сменят диетата им.
„Много родители вярват, че дават здравословна храна на децата си. Това обаче често не е съвсем така. Важно е да им осигурявате правилната храна в правилното време“, казва Касъл.
Приготвянето на ястията също е важно. Например превареното мляко губи ценните си съставки. Същото се случва със запарването и варенето на някои зеленчуци. Медът също губи ценните си свойства във вряла вода.
Какво е правилото за хранене? Основни ястия 3 пъти на ден плюс 2-3 междинни закуски. Майките трябва да се стараят да правят интересна храната на децата, а не да ги карат да ядат насила или да им се карат. В този случай хлапетата лесно ще намразят конкретни продукти и ястия и ще се лишат от полезните им съставки.
„Говорете с децата си на тема хранене. Направете яденето истинско забавление. В началото детето ви може да се дърпа, но не се отказвайте и с времето ще го накарате да приема различни храни. В никакъв случай не му крещете и не го тъпчете насила с храна“, категорична е Джил.