След близо три месеца изолация, много от нас трябваше да си купят нови дрехи за лятото. Заради застояването, някои качиха килограми, други пък отслабнаха от притеснение. Сега, с въвеждането на новите мерки, моловете са затворени, а обиколките из магазините са сведени до минимум.
Независимо дали имате нужда от нещо за вас или търсите подарък за близък, със сигурност ще ви се наложи да пазарувате онлайн. А покупките там крият някои рискове, особено когато става дума за дрехи. В един момент може да сте си поръчали зимно яке, но накрая да получите такова в умален размер поради факта, че то идва от Китай, където дамите са доста по-фини.
„Друго си е да меря и пипна материята“, казват много жени, които са си патили от пазаруване по интернет. Но по време на пандемията, то е най-добрият начин да не се заразят с коронавирус и същевременно да се сдобият бързо, а понякога и на по-нормална цена, с дреха, която искат.
Пазаруване онлайн – за какво да внимавате?
Ако тази година за първи път ще направите повече покупки на дрехи по интернет, трябва да обърнете внимание на няколко основни неща, за да сте доволни от вашата поръчка:
Pixabay
1. Размерът има значение
Когато сте в самия магазин, може да вземете няколко неща в пробната и да откриете, че нещо, което ви се струва голямо, ви пасва идеално. Същото няма как да направите при пазаруване онлайн, затова е много важно да прецените дали дрехата, която сте си харесали, отговаря на вашите размери.
В случай, че купувате от Facebook или човек, обявил дадена стока, ако не можете да прецените дали размер 42 ще ви стане, защото марката ви е непозната, помолете продавача да ви даде повече информация като гръдна обиколка, талия, ханш или крачол в сантиметри.
А вашите мерки ще бъдат точни, когато вземете шивашки метър и измерите всичко правилно. Така например ще получите талията, като измерите обиколката по линия на естествената ви талия. За ханша трябва да го поставите на най-издадената част, около 20 см под талията. За да определите правилно гръдната обиколка, измерете на най-изпъкналата част на бюста. При мъжете, например, гръдната обиколка се получава при мерене обиколката под мишниците.
Професионален съвет: Измерете талията и ханша, докато сте седнали, за да сте сигурни, че дрехата, особено ако си поръчвате такава, която не е разтеглива, ще ви стане.
Pixabay
2. Сравнете таблиците с размери
Като цяло, повечето производители на дрехи ги изработват по общоприетия европейски стандарт, но при някои марки има отклонения и така например пуловер с размер „S“ отговаря на „М“.
За да прецените какво точно да поръчате, е хубаво на сайта да има таблица с размери, по която да се ориентирате. Така например, ако искате да вземете дънки, повечето модели се предлагат с номерация от сорта на 37, 38, 39, но зависи и дали те са с ниска или висока талия.
Следете и произхода на дрехата, която искате да поръчате. Ако на етикета пише UK, потърсете на какъв размер отговаря на български/европейски. Така например 6 може да е за номер 38 и 2/3.
3. Поинтересувайте се от материята на дрехата, която ще купувате
Трудно е по една или няколко снимки да прецените дали клинът е от изкуствена материя или пуловерът е от истинска вълна. Но затова има описание, което задължително трябва да прочетете, преди да поръчате.
Ако се поинтересувате от какъв материал е стоката – например памук, вискоза, полиамид, ще си спестите някои главоболия. Чрез етикета ще установите и дали панталонът, който искате, е от достатъчно разтеглива материя.
Pexels
4. Търсете форма за обратна връзка
По време на пандемията се появиха все повече обяви за предпазни маски и малки сайтове, предлагащи подобни стоки, както и такива за дезинфекция. Разбира се, същото може да се каже и за продажбата на дрехи. Затова, за да имате успешна покупка, винаги избирайте по-надеждни места и търсете формата за контакт на тях.
Преди да поръчате, е добре да потърсите фирмата, която предлага дрехите за продажба, дали тя има адрес, физически магазин и телефон, на който да се обадите, ако имате въпроси или оплаквания. В случай, че искате да поръчате от страница във Фейсбук, внимателно проверете дали тази информация присъства в описанието ѝ.
5. Запознайте се с правилата за връщане
Ако нямате опит в пазаруването на дрехи онлайн, за да се застраховате, е добре да прочетете правилата за връщане на стока, които трябва да присъстват на сайта, който сте отворили. Би трябвало да можете в 7-дневен срок от доставката да имате право да върнете стоката, ако не сте я носили или нарушили нейната цялост.
Много по-малки сайтове не предлагат тази опция и в един момент може да се окаже, че сте си купили евтино яке, но то ви е малко и не може да ви го сменят.
Уточнете възможностите за доставка и проверка на стоката на място, още при куриерската служба. Някои места предлагат връщане за тяхна сметка при объркана поръчка или за замяна с друг размер, но други ще поискат вие да заплатите за услугата, с което покупката се оскъпява доста.
IStock
6. Следете за сроковете на изпълнение и дребния шрифт
Заради социалната изолация, а и празниците, които предстоят, ръстът на поръчките онлайн се увеличава. Ако сте си поръчали дадена дреха, която е за подарък или ви трябва спешно, попитайте в какъв срок може да ви я доставят, за да не се окаже, че тя ще пристигне твърде късно. Следете и за текст с дребен шрифт, където евентуално може да пише, че поръчките се изпращат след една седмица или определен срок.
Много търговци на дребно са изменили своите политики за връщане в резултат на COVID-19 или са увеличили срока за доставка с няколко дни заради претовареността им през декември.