Всеки се бори със съмнението в себе си от време на време, дори успешните собственици на бизнес. Малко съмнение в себе си е не само нормално, но и здравословно. Това не позволява на лидера да прекрачи тънката граница между самоувереност и високомерие. Но изключително успешните хора не позволяват на съмнението в себе си да ги отклони от това, което са си поставили за цел да постигнат.
Не му позволявайте и вие! Как?
1. Избягвайте да се оправдавате
Неувереността в себе си често ни кара да рационализираме ситуацията, за да отговаря на емоционалното ни състояние. Може да се страхуваме да не се провалим, да изглеждаме зле, да се страхуваме да поемем повече, отколкото мислим, че можем да поемем. Ние ставаме умели в измислянето на много извинения защо дадена възможност, която се предоставя, не е подходяща. Както казва Стивън Пресфийлд в Do The Work! Преодолейте съпротивата и се измъкнете от собствения си път.
Спомнете си за възможностите, които сте отхвърлили. Какви причини изтъкнахте пред себе си? Бяха ли основателни или просто извинения? Извиненията са умствени бариери, които издигаме и ни спират.
2. Бъдете внимателни и с близкия си кръг от хора
Има една популярна поговорка, че ние сме средностатистическите петима души, с които прекарваме най-много време. Въпреки че няма научно изследване в подкрепа на това схващане, има зрънце истина в твърдението: Тези, с които обичайно прекарваме много време, могат да имат дълбок ефект върху нас, независимо дали го осъзнаваме или не. От изследването на мозъчната пластичност знаем, че преживяванията реорганизират невронните пътища в мозъка. Според д-р Джон Куниос, професор по психология и мозъчни науки в университета Дрексел, нашите невронни връзки се променят дори след 20-минутен разговор! С кого прекарвате най-много време? Какъв ефект имат тези хора върху вас? Когато прекарвате време с тях, чувствате ли се по-добре или по-зле?
3. Повишете самосъзнанието си
Самосъзнанието е един от най-мощните инструменти за личностно развитие във вашия арсенал. Възползвайте се от това, като разберете основните причини за вашето съмнение в себе си. Какви конкретни ситуации предизвикват пристъпи на ниска самоувереност? Ако това е липса на умения в дадена област, направете нещо по въпроса. Това например може да е страх от изнасяне на презентации. Или може да е безпокойство, че трябва да правите „студени“ обаждания. Почти всичко може да се научи.
4. Бъдете състрадателни към себе си
Въпреки че е лесно да проявявате състрадание към другите, много малко хора са в състояние да смекчат своята самокритика със самосъстрадание. Самосъстраданието означава да бъдеш добър към себе си. Проучванията показват, че има силна връзка между състраданието към себе си и положителното психично здраве, като намалена тревожност и по-голямо удовлетворение от живота, както и по-високо самочувствие.
5. Спрете да търсите валидация
Търсенето на принос и съвет от другите е полезно. Ако обаче имате навика непрекъснато да питате другите какво мислят, преди да вземете решения по важни въпроси, може да отслабвате вярата си в себе си. Например, ако работите върху презентация, уебсайт или нов проект и продължавате да променяте това, което сте създали въз основа на обратната връзка, която получавате, в крайна сметка може да загубите фокуса и крайният продукт да е далече от първоначалните ви виждания.
6. Не говорете за плановете си
Говоренето за проект, върху който работите, носи лош късмет, според Пресфийлд. Както показва Sivers, психологически проучвания са доказали, че когато разкажем на някого за целта си и той я признае, е по-малко вероятно да свършим работата, която е необходима за постигане на целта. Това е така, защото нашият мозък приема говоренето за правене. С други думи, удовлетворението, което получаваме от социалното признание, подмамва мозъка ни да почувства, че целта вече е постигната. Удовлетворението, което изпитваме от разказването, премахва мотивацията да направим всичко необходимо, за да го осъществим.
7. Доверете се на вашите ценности
В Disrupt! Think Epic! Be Epic!, авторът Бил Дженсън очертава 25-те успешни навика на 100 съвременни герои – хора, които са намерили начини да преодолеят сложността на днешната забързана, непрекъснато променяща се среда, за да правят необикновени неща. Характеристиката, която ръководи повечето от най-добрите практики за тези 100 предприемачи, е „Доверете се на интуицията и ценностите си“. Все повече и повече сме призовани да вземаме бързи решения с много малко информация. Когато знаете какво представлявате и какво е важно за вас, става по-лесно да вземате решения, които са в съответствие с вашите ценности, с това, което има значение за вас. Неувереността в себе си осакатява способността ви да вземате важни решения. Да познавате себе си и да живеете според ценностите си е едно от най-добрите противодействия срещу неувереността в себе си.