IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Пролетно почистване – 14 места в дома, които не бива да пропускате

15 март 2024 17 50

Подгответе се за новия сезон още сега

Снимка: iStock

Снимка: iStock

Никога не осъзнавате напълно колко бързо вашето пространство се замърсява, докато не прекарвате по-голямата част от времето си у дома. Особено по време на дълга, студена зима е удивително колко бързо се натрупват съдове в мивката, когато готвите у дома повечето от ястията си, колко бързо се натрупват опаковки, пликове и кашони, когато пазарувате онлайн, вместо да излезете навън, или колко бързо прането прераства в планина от дрехи за сгъване. Но по-топлото време е близо до нас, което означава, че е време за малко пролетно почистване.

Въпреки че миенето на чинии, прането и обикновено поддържането на чист дом са важни през цялото време, пълното пролетно почистване означава допълнителни малки проекти извън стандартния седмичен списък със задължения. Говорим за онези задачи, които не са част от обичайната ви рутина за почистване и може лесно да бъдат пренебрегнати. Въпреки че има полза дори от едно бързо почистване с прахосмукачката след работа, пролетното почистване не е това. 

От вътрешността на вашите уреди до възглавниците, на които спите през нощта, този контролен списък за пролетно почистване обхваща всички задачи, с които трябва да се заемете преди новия сезон.

Същност на пролетното почистване

Най-добрият начин да оставите мрачните, скучни дни на зимата зад себе си е да участвате в пролетното почистване – цялостно почистване, което се извършва в началото на сезона. От избърсването на первазите до пролетното почистване на килера, това е възможност да изчистите зимната енергия и да приветствате ярките цветове, искрящото слънце и свежите аромати на пролетта в дома си. Въпреки че изисква доста време за завършване, почистването на вашия дом стая по стая е един от най-добрите начини да започнете сезона. 

Списък за пролетно почистване

1. Уреди

Вероятно вече изтривате микровълновата си печка от време на време и почиствате печката или хладилника си, когато разлеете нещо, но тези кухненски уреди не са единствените, които заслужават място в списъка ви със задачи за пролетно почистване. Точно така, дори уреди като вашата съдомиялна и пералня, които може да приемете, че като цяло са доста чисти, се нуждаят от добър преглед с вашите почистващи средства. Обърнете допълнително внимание на филтъра, уплътнението и водните пръскачки на съдомиялната машина, всички те трябва да бъдат почистени, за да сте сигурни, че вашата машина е в най-добрия си вид.

почистване на

Снимка: iStock

Що се отнася до пералнята, уверете се, че я почиствате от време на време, за да отстраните всякакви натрупани препарати или други остатъци. Това не е ежедневна работа, но ако никога не сте го правили? Определено е време.

2. Первази

Дори ако почиствате пода с прахосмукачка или бършете праха редовно, вероятно не отделяте на первазите вниманието, което заслужават. Въпреки че е лесно да се пренебрегне, прахът често се събира върху цоклите, докато внезапно стане трън в очите, който не можете да не видите. За бързо решение почистете первазите с приставката за ъгли на прахосмукачката, за да изсмучете по-голямата част от праха и натрупванията. След това ги минете веднъж с влажна кърпа, за да отстраните всички останали частици.

3. Въздушни филтри

Алергиите на закрито не са шега, но един от най-добрите начини да се борите с тях е като се уверите, че въздушните филтри в дома ви са чисти. Ако вашият климатик използва филтри за еднократна употреба, просто премахнете стария и го сменете с нов. За миещите се въздушни филтри използвайте прахосмукачката, за да отстраните натрупванията или го накиснете във вода, преди да изплакнете мръсотията. 

4. Рафтове

Тъй като изисква неудобството да извадите всичките си книги и дреболии и старателно да върнете всичко обратно след това, почистването на рафтовете ви едва ли е задача, която вършите всяка седмица. Но те могат да съберат много прах с времето, така че е добре да ги добавите към списъка си за пролетно почистване (и да го правите няколко пъти в годината). След като сте изчистили, напръскайте почистващ препарат, който е подходящ за материала (като препарат за почистване на стъкло или спрей за дървени мебели) и избършете праха с микрофибърна кърпа. Оставете рафтовете да изсъхнат, преди да пренаредите предметите си.

5. Под мебелите

Нека бъдем честни – вероятно не почиствате редовно под дивана, леглото или други големи, тежки мебели. И докато това може да изглежда като цяло добре (или достатъчно лесно за игнориране) през повечето дни, време е да се уверите, че тези прашни петна най-накрая ще бъдат почистени с прахосмукачка. Преместването на вашия диван, скринове, шкафове и легло може да изглежда като голяма работа, но всъщност не е. Посветете малко повече време на прахосмукачката и се уверете, че наистина ще почистите тези петна веднъж завинаги.

6. Килими

почистване IStock

Снимка: iStock

Почистването на килима с прахосмукачка вероятно е в редовния ви списък със задължения, но когато става въпрос за пролетно почистване, е време нещата да бъдат извършени на друго ниво. Всички килими или мокети в стаи, където се седи повече време, се нуждаят от по-дълбоко почистване от време на време. За малки килими или пътеки, които могат да се перат в машина, просто прочетете указанията и ги хвърлете в пералнята. За по-големи килими или такива, които не могат да се перат в машина, първо обърнете внимание на материала, от който са направени, за да определите плана за действие. След това започнете с прахосмукачка, последвана от разтвор за почистване на килими, за да изчистите всякакви петна или остатъчна мръсотия. Не забравяйте да се уверите, че повърхността е напълно изсъхнала, преди да поставите каквито и да е мебели отгоре.

7. Възглавници

Ако смятате, че самото пране на калъфките ви за възглавници е достатъчно добро, ние сме тук, за да ви кажем, че действителните ви възглавници също се нуждаят от почистване. Разгледайте етикета и следвайте инструкциите – повечето възглавници могат да се перат машинно при нежен цикъл. Просто не забравяйте да използвате малко количество препарат и да перете две възглавници наведнъж, за да предотвратите дисбаланс на машината. И не забравяйте тези в хола си!

8. Кофи за боклук

Нека бъдем ясни – ако не почиствате кофите си за боклук, е абсолютно крайно време да започнете. Независимо дали изглежда видимо мръсна, мирише малко странно или просто не е била почиствана досега, кофата ви за боклук се нуждае от дълбоко почистване и то сега. Трябва да правите това упражнение поне веднъж в месеца. Не забравяйте да избършете и дезинфекцирате, ако е необходимо, и оставете вътрешността да изсъхне напълно, преди да сложите торба. 

9. Завеси за душ

Ако имате завеса за душ, кога за последно я почистихте или сменихте? Ако трябва да мислите за това повече от няколко секунди, значи е било твърде дълго. По принцип трябва да перете завесите си поне веднъж месечно. За щастие, това обикновено е доста лесно да се направи. Просто проверете етикета за грижа на вашата завеса за душ и следвайте инструкциите. Само внимавайте да не ги свиете в сушилнята!

10. Таванни вентилатори и щори

Вероятно не бършете ламелите на щорите на прозорците или вентилатора на тавана всеки път, когато почиствате дома си, но това трябва да е нещо, което правите толкова често. За третиране на прозорци затворете щорите, преди да избършете праха, за да уловите лесно всичко с няколко кърпички. За да почистите вентилатора на тавана, без да правите бъркотия, използвайте стара калъфка за възглавница. Просто плъзнете калъфката за възглавница върху лопатката на вентилатора и избършете повърхността, докато я сваляте, задържайки праха вътре. Повтаряйте на всеки няколко седмици или месеца, за да отстраните праха.

11. Подове

почистване на

Снимка: Pexels

Ако редовно метете или почиствате с прахосмукачка подовете си, може да си мислите, че са доста чисти. Като се има предвид това, те всъщност може да не са толкова чисти, колкото си мислите. Добавете „дълбоко почистване на подовете“ към вашия контролен списък за пролетно почистване, но се уверете, че използвате правилните консумативи за типа подова настилка, с която работите. Микрофибърният моп ще работи добре на повечето повърхности, а използването на почистващ препарат, специално създаден за вашия подов материал, винаги е сигурен залог.

12. Хладилник

почистване на

Снимка: iStock

Ако не почиствате хладилника си редовно, рискувате той да замирише и всичко вътре в него да се развали дори преди изтичането на срока на годност. За да направите нещо по въпроса, започнете, като извадите всичко от хладилника си. Изхвърлете всичко, което се е повредило или не планирате да използвате. След това избършете рафтовете и чекмеджетата – както и всички бутилки или буркани с остатъци по тях – преди да реорганизирате всичко вътре.

13. Под мивката

Независимо дали имате шкаф под мивката или просто част от пода, която твърде често се игнорира, мястото също се нуждае от добро почистване. Избършете всичко, уверете се, че нищо не се е разляло и докато го правите, почистете мивката със сода за хляб и бял оцет.

14. Дограма и стенни декорации

Дори и да мислите, че сте доста старателен чистач, понякога може да забравите да избършете горната част на дограмата, огледалата и рамките в къщата си, но те могат да съберат доста прах. Просто използвайте парцал за прах, микрофибърна кърпа или дори топла вода върху хартиена кърпа. Става бързо и лесно, но често се пренебрегва.

Пролетно почистване – 11 начина да освежите дома си

Модно пролетно почистване – 5 съвета за смяна на гардероба

Девет начина за пролетно почистване на здравето

Съвети за пролетното почистване

1. Създайте си график

Опитът да се справите с целия си дом за един ден може да бъде непосилен, да не говорим за изтощителен. Вместо това създайте реалистичен график. Може би това изглежда като почистване на банята ви в понеделник и хола ви във вторник, или ако искате да работите в по-малък мащаб, се заемете с чекмеджето си с гримове един ден и подовете си на следващия. Решете какво ще работи най-добре за вас и го добавете в календара си!

2. Използвайте четки за почистване на труднодостъпни места

Наистина няма нищо по-лошо от това да се опитвате да почистите зад тоалетната, висок вентилатор на тавана и други труднодостъпни места. Тази година инвестирайте в четки за миене, които ще направят работата ви милион пъти по-лесна и по-бърза.

3. Отворете прозорците и вратите за проветрение

пролетно почистване

Снимка: iStock

Ако е възможно, отворете вратите и прозорците си, за да позволите на чист въздух да влезе във вашето пространство. Циркулацията на въздуха не само ще помогне за разсейването на изпаренията от почистващите продукти, но също така може да помогне за предотвратяване на натрупването на прахови частици и мухъл.

4. Работете от горе надолу

Случвало ли ви се е да почистите мивката в банята си, преди да почистите огледалото над нея и да разберете, че мивката отново е прашна? Това вероятно е така, защото прахът от огледалото над нея е паднал надолу. За да предотвратите това, винаги работете отгоре надолу, така че никога да не се налага да почиствате нищо втори път.

5. Пуснете любимата си музика

пролетно почистване

Снимка: iStock

Освен ако не сте огромен фен на чистенето, то най-вероятно не попада високо в списъка ви с активности в свободните дни. Но това не означава, че трябва да се страхуваме от него през цялото време. Пуснете любимата си музика, танцувайте и се забавлявайте с нея, за да направите пролетното почистване по-малко скучна работа.

За още съвети за дома и интериора последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари