За някои почистването е досадна работа, но пък никой не иска да живее в мръсотия и кочина. Не е задължително да лъскате и полирате мебелите и вещите си всеки ден... поне не всички. Някои уреди трябва да бъдат излъскани веднъж месечно, други може да не миете обстойно месеци наред. Ето и какъв трябва да е вашият график според експертите по почистването:
Вещи, които трябва да чистите всеки ден
Не трябва да сте Айнщайн, за да предположите: чинии, прибори, кошчето за боклук, леглото, пода (ако е теракота) и душа. Последното неведнъж е пренебрегвано масово.
Артикули, които трябва да чистите 1-2 пъти седмично
Докато метенето е задължително всеки ден, миенето на пода със специализирани препарати може да се прави 2 пъти седмично. Пускането на прахосмукачка и прането на чаршафи веднъж седмично е напълно достатъчно.
Веднъж месечно
Тук влизат места и предмети, които са по-труднодостъпни – пердета, тавана, текстилни мебели, врати.
Почистване на всеки 3-4 месеца
Нещата, които се нуждаят от почистване на всеки три до четири месеца включват филтрите на климатика, камината и микровълновите, фурните и хладилниците.
С парцала и на всеки 6 месеца
На всеки шест месеца трябва да измиете прозорците, да организирате килера или таванското помещение, да почиствате матраците, да полирате дървените мебели, ако това е необходимо. Също така, ако живеете в район, който привлича много прах, не пропускайте местата под тежките секции и мебели.
Веднъж годишно
Задължително пране на килими, освежаване на стените и пране на холни гарнитури и други тежки мебели.