IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

7 упражнения за осъзнатост, които да практикувате всеки ден

3 май 2024 15 05

7 упражнения  за осъзнатост, които да практикувате  всеки ден

Какво представлява осъзнатостта?

Въпреки че идеята за осъзнатост стана актуална през последните няколко години, тя съвсем не е нова. Всъщност тя датира от хиляди години и води началото си от будистката традиция на медитация.

В динамичен свят, в който живеем, доста често губим и пропускаме да изживеем настоящия момент. Мислите ни са насочени към едно или друго нещо, като често не са дори свързани с това, което правим в момента. Упражненията за осъзнатост са предназначени да ви помогнат именно в това - да се съсредоточите върху настоящето и да го приемете такова, каквото е.

Според Британското списание за здравна психология използването на различни практики за стимулиране на осъзнатостта всеки ден само за 10 минути подобрява благосъстоянието ни, намалява тревожността и мотивира хората да възприемат по-добри и здравословни навици като цяло. Доказано е, че по този начин се подобрява психическото и физическото здраве, облекчава хроничната болка и повишавате допамина, сякаш сте взели бонус без депозит.

8 упражнения  за осъзнатост, които да прилагате  всеки ден 

Когато чуете „осъзнатост“, може би се сещате за актуалните медитации в Spotify или YouTube. Тук е важно да уточним, че медитацията далеч не значи да седите със затворени очи в продължение на един час. Предлагаме на вашето внимание 8 упражнения, с които да концентрирате вниманието си към настоящето и да подобрите качеството на живота си.

1. Едноминутно упражнение за съзнателно събуждане

Какъв по-добър начин да изградите осъзнатост от това да започнете още с отварянето на очите си сутрин? Със сигурност всички знаем, че един от основните източници на стрес през 21ви век е телефонът, и определено не препоръчваме денят ви да започва с него.

Вместо това просто се настанете удобно в леглото си. Разтягайте тялото си внимателно, раздвижете отделни части от него, без да се напрягате излишно. Дишайте дълбоко и насочете мисълта си именно върху въздуха, който влиза и излиза от дробовете ви. Правете това упражнение всеки ден, за да стартирате деня позитивно.

2. Осъзнато  хранене

Как да бъдем напълно осъзнати, когато се храним? Не сядайте на масата с телефон! Насладете се на храната пълноценно.

Яжте бавно и се опитайте да се съсредоточите върху вкуса и вида на храната. Харесвате ли това, което ядете? Солено, горчиво или сладко?

Този съзнателен подход в храненето ще ви позволи също така да правите разлика между емоционален и физически глад, т.е. дали тялото ви иска храна, или емоцията, която приемането и наслаждаването на храна я предизвиква.

3 Заявяване  на емоциите и продължаване напред 

Отделете малко време през деня, за да обърнете внимание на това, което чувствате и мислите. Възприемайте мислите и чувствата си така, сякаш те са част от кино филм. Заявете ги, обозначете ги и не ги анализирайте повече.

Например, случва се да си помислите, че ви липсва някой минал момент. Обозначете чувството - „Чувствам се меланхоличен“. Така ще заемете ролята на наблюдател. Ефектът от тази практика е, че ще спрете да се фиксирате в тази мисъл и чувството на меланхолия ще изчезне по-бързо.

4. Осъзнато  ходене

Всеки ден минавате по няколко различни маршрута. Защо да не използвате това и да практикувате осъзнатост? Мислете за всяка стъпка, която правите. Обърнете внимание на стъпалата си, които докосват земята. Каква е повърхността на земята, по която ходите?

Опитайте се да синхронизирате ритъма на стъпките си с честотата на дишането ви. Например, можете да преброите три стъпки за вдишване и три стъпки за издишване. 

5. Осъзната  комуникация

Осъзнатото общуване означава да бъдете внимателен слушател и предпазлив говорител.

Със сигурност ще отнеме известно време да се научите да се концентрирате в един разговор, особено ако сте по-нетърпеливи или емоционални. Вместо това изслушвайте, без да осъждате, гледайте в очите на другия човек и се съсредоточете върху това, което казва, без да го прекъсвате.

6. Сканиране  на тялото преди сън

След напрегнат работен ден е естествено съзнанието ви да е затрупано от мисли за недовършени задачи или отговорности, които ви очакват на следващия ден. Предлагаме ви да направите едно простичко и приятно упражнение преди лягане, което се състои в това да обърнете внимание на всяка една част от тялото си.

Просто легнете в удобно и мислено „сканирайте“ тялото си. Наблюдавайте усещанията във всяка част от тялото си, без да се опитвате да ги анализирате и просто се опитайте да се отпуснете максимално. Доказано е, че тази практика подобрява качеството на съня и намалява безсънието.

7. Вземане  на осъзнати решения

Знаете ли, че всеки ден човек взема приблизително около 35 000 решения? Доста често в нашето ежедневие обаче се налага да вземаме бързи решения, което води до това да казваме или правим нещо, без да се замислим.

Вземането на осъзнати решения е свързано с това да си осигурите нужното време за обмисляне и преценка на ситуациите и нещата по най-добрия начин. Това ще ви позволи да вземете обмислено, а не импулсивно решение.

Ако разполагате с повече време, воденето на дневник може да внесе яснота и правилно планиране в процеса на вземане на решение. Може да записвате плюсовете и минусите на дадено решение.

И накрая, ще ви препоръчаме следното: не е нужно да спазвате стриктно всички съвети и практики, достатъчно е да изберете един и два от тях и да се стараете да се придържате към тях. А защо и да не създадете и прилагате свои собствени практики за осъзнатост в ежедневието ви.

Автор на статията:
Tialoto.bg