Колкото и да ви е неприятно да го признаете, вероятно е имало моменти в живота ви, когато сте ревнували приятелите си. Обратното – общуването с приятел, който ви ревнува, понякога може да бъде още по-трудно.
Независимо дали говорим за дълбока ревност, каквато има Яго към Отело в трагедията „Отело“ на Шекспир, или за тази между Каси и Мади в „Еуфория“ – ревността сред приятелите не е нещо ново. Но това, че тя е често срещана, не означава, че е нещо, което трябва да се приема с лекота. В някои случаи може дори да доведе до драматични последици.
Така че, ако сте от хората, които се чудят защо приятелите ви ревнуват, или защо самите вие изпитвате ревност към близък приятел, ние имаме отговорите за вас. Също така ви предлагаме и начини, по които да се справите с тази ситуация.
Защо има ревност в приятелствата
Въпреки че има много причини, поради които ревността може да се появи в приятелствата, тя най-често може да бъде проследена до ниско самочувствие, липса на увереност или чувство за заплаха. Хората с ниско самочувствие обикновено имат негативна представа за себе си, така че, когато техен приятел успее в дадена област, те се сравняват с него и се чувстват непълноценни. Смятат се за каръци, неталантливи или не толкова ценни като него.
Страхът от изоставяне също може да има роля тук. Ако единият приятел продължава да успява, докато другият не, последният може да се разтревожи, че ще бъде изоставен заради липсата си на успехи и градация.
Снимка: iStock
Не трябва да се срамувате от това, че изпитвате ревност в приятелството, това е съвсем нормално. Това е просто емоция, която стои редом с всички останали. Като се има предвид това, точно както може да се чувствате наранени, раздразнени или ядосани на приятелите си от време на време, така също може да изпитвате ревност. Често се сприятеляваме с хора, с които имаме общи интереси, ценности, хобита и възгледи за света. Поради това сходство не е необичайно да изпитвате ревност. Докато човекът срещу вас не ви наранява умишлено, тези чувства не са признаци, че нещо не е наред във връзката ви.
Това, че има ревност в едно приятелство, не означава, че то е приключило – това е просто нещо, което трябва да коментирате.
Как да се справите с ревността
Може да се справите с ревността като я идентифицирате в себе си и след това предприемете действия. Но това невинаги е лесна задача.
Първо, важно е да знаете, че ревността е различна от завистта, въпреки че често се използват като синоними. Когато изпитвате завист, често искате това, което има някой друг. Ревността се получава, когато чувствате подозрение към някого или се състезавате с него. Причината, поради която е важно да разберете разликата между двете емоции е, че първата стъпка в справянето с каквото и да е състояние е да го идентифицирате напълно и след това да разберете от какво се поражда.
Снимка: iStock
Задаването на някои важни въпроси ще ви помогне да стигнете до дъното на чувствата си, за да можете да направите следващия си ход и да се справите с тях по здравословен начин.
Жадувате ли за постиженията на приятеля си? Ако е така, може би се чувствате разтревожени за това къде се намирате професионално. Това по-скоро клони към завист. Чувствате ли се като конкурент на вашия близък приятел? Може да изпитвате несигурност относно силните си страни и идентичността си. Това е по-скоро ревност. Назоваването на емоцията с правилното ѝ име ви помага да разберете основната причина зад нейното зараждане и защо се чувствате по този начин.
Оттук можете всъщност да превърнете ревността си в положително нещо, което не само ви помага, но може да бъде от полза за вашето приятелство.
Използвайте ревността си като гориво
Поради негативната стигма около ревността, понякога хората забравят какво добро може да дойде от нея. Трябва да гледаме на нея като на мотивационен инструмент. Можем да я използваме като насърчение, за да получим щастието или успеха, които нашите приятели постигат, като осъществим собствените си цели.
Мощно преформулиране на ревността е да признаете, че чувството подчертава ценност или нещо, което е важно за вас. Не бихте ревнували от близките отношения на някого с неговото семейство, ако това нямаше значение за вас. Сега, когато знаете, че има, можете да използвате тази емоция като информация и да я оставите да ръководи следващите ви стъпки (например полагане на повече усилия да се свържете с любимите си хора). Ревността често може да ни накара да се чувства като нещо нематериално за нас, но когато я използваме, за да идентифицираме нашите ценности и приоритети, можем да предприемем действени стъпки към самоусъвършенстване на това в живота ни.
Не бъдете строги със себе си
Ревнувате приятелите си? Е, със сигурност не сте първият или последният, който изпитва тази емоция към важен за вас човек. Освен това имайте предвид, че чувствата на ревност няма да ви попречат да се чувствате щастливи за приятеля си. Вие сте способни да изпитвате множество емоции едновременно. Следователно не сте лош човек.
Разбирането, че няма нищо лошо в това да изпитваш ревност и да се придържаш към чувствата си, вместо да се бориш с тях, може да помогне. Отделянето на момент за назоваване на чувствата ги смекчава. Когато правите това, вие не хабите ценна енергия, опитвайки се да замаскирате чувствата си. Това само добавя напрежение към ситуацията и рядко работи. Каквото и да отблъснете, се усилва. Така че срещата директно с чувствата е страхотно използване на вашата енергия.
Говорете за това
Разбираемо е, ако мисълта да признаеш на приятеля си, че го ревнуваш, те кара да настръхваш. Вече е достатъчно трудно да признаеш тази емоция на себе си и още по-трудно да я признаеш на човека, когото ревнуваш – но трябва да се каже. Вашият приятел най-вероятно ще разбере факта, че нещо не е наред, така че няма смисъл да криете емоциите си. Като изваждате чувствата си наяве, вие ги предпазвате от превръщането им в нещо още по-голямо и по-страшно.
Изберете среда – имейл, текстово съобщение, телефонно обаждане – която работи за вас и проведете честен разговор с приятеля си. Не мислете, че е задължително да трябва да използвате думата „ревнив“, защото може да ви накара да се почувствате още по-неловко. Тъй като това е разговор за това как се чувствате, искате да сте сигурни, че обсъждате именно това. Споделете какво чувствате за личния и професионалния си живот, което ви кара да ревнувате заради успехите на вашия приятел. Нека диалогът да е честен и открит, за да може заедно да се справите с проблема.
Признаци, че приятелите ви може да ви завиждат
Точно както е неудобно да се справяте с чувството на ревност, може да бъде също толкова неудобно да бъдете обект на ревност. Ако напоследък сте забелязали, че вашият приятел се държи различно спрямо вас, направете крачка назад и решете дали тази промяна в поведението може да е резултат от нарастваща ревност.
Вашият приятел може да ви ревнува, ако започне да проявява някое от следните поведения:
► Правене на неискрени комплименти
► Прави се на жертва в живота си
► Държи се пасивно-агресивно
► Имитира или се подиграва на поведението ви, визията или интересите
► Опитва се да ви надцака
► Отдръпва се или ви изключва от своите планове
► Не празнува и не признава постиженията ви
► Говори негативно или се държи песимистично
► Говори негативно за вас зад гърба ви
► Съмнява се или неглижира решенията ви
Как да се справите с ревнив приятел
Дори ако сте на върха в живота си и нещата наистина вървят добре за вас, важно е от време на време да правите крачка назад и да видите как успехът ви влияе на другите около вас. Въпреки че никога не трябва да се чувствате зле за това, което имате, което другите може да нямат, трябва да сте наясно с ефекта му върху другите, които може да не са толкова успешни в момента. Не искате да отчуждавате най-близките си хора или да застрашавате приятелствата си.
Снимка: iStock
Имайте предвид, че тази ревност често издава страх, ниско самочувствие и дори болка. Това не означава, че вашият приятел ви желае лошото или се надява да ви види в провал. Човешките същества са способни да изпитват множество емоции наведнъж и чувството на гордост и ревност към някого едновременно не е необичайно.
Предложете своята подкрепа
Попитайте приятеля си как можете да му помогнете да преодолее ревността си. Има ли определени неща, които би предпочел да запазите за себе си? Страхува ли се, че ще го изоставите? Съсредоточете се върху проучването как най-добре можете да подкрепите своя приятел през това време.
Ако вашият приятел ревнува, можете любезно да попитате за това. Можете например да попитате „Нараних ли те с това, което току-що казах? Ако е така, моля, разкажи ми за това“. След това изслушайте и посочете всичко, което чуете, което има смисъл и с което можете да се съгласите, потвърдете наранените чувства на приятеля си и след това предложете различно тълкуване на приятеля си, нещо по-положително, което да ви представя и двамата в добра светлина. Успокойте приятеля си, предложете подкрепа и посочете доказателства или примери, които противоречат на негативното мислене.
Справянето с тези емоции може да бъде трудно, не забравяйте да възнаградите себе си (и приятеля си) за преминаването през труден момент от вашето приятелство.
Поставете граници
Въпреки че заслужавате и трябва да празнувате всяко постижение, което постигнете, може да искате да поставите някои здравословни и реалистични граници за вашия приятел, който се бори с ревността. Ако той ви кара да се чувствате виновни или да не сте толкова развълнувани от успеха си чрез поведението си, може да помислите да поставите някои ефективни граници, за да избегнете пълното ви отчуждаване.
Дори да е най-добрият ви приятел, не е нужно да знае за всяко увеличение на заплатата, всяка перфектна среща, която имате и други неща. Вие не криете, просто си поставяте граници, за да ги защитите. От друга страна, ако представяте само добрите неща в живота си на своя приятел, може да е полезно да смените тактиката и да му разкажете за нещо негативно, което ви се е случило. В крайна сметка животът на никого не е перфектен през цялото време.
Бъдете внимателни
Отнема много време, за да може някой да признае собствената си несигурност, особено тази, която се върти около чувствата на ревност, така че имайте предвид това, когато прекарвате време с приятеля си. Ревността не означава, че вашият приятел ще саботира успеха ви. Възможно е той да ревнува и да изпитва истинско щастие за вас.
Въпреки че има ситуации, в които ревността в приятелството може да излезе извън контрол, те обикновено се разиграват в измислени сцени или екстремни случаи, които в крайна сметка виждаме по телевизията, а не в реалния живот.
В края на деня, тъй като ревността е емоция, тя ще премине с времето.