Няма значение колко опит имате в търсенето на работа или колко пъти сте ходили по интервюта, но не са ви избирали за поста. Имайте предвид, че дори и най-уверените кандидати се чувстват несигурни, когато си търсят работа.
Ясно е, че много фактори около намирането на работа са извън вашия контрол, но все пак се опитайте и да не се вманиачавате в нещата, които можете да контролирате. Много хора започват да се обсебват в някакви детайли, които изобщо не са важни, вместо да се съсредоточат върху по-важните неща. Ето и кои са маловажните подробности:
1. Обсебвате се от мисълта автобиографията ви да има уникален дизайн.
Факт е, че в днешния конкурентен пазар на труда е от решаващо значение нещо във вашето CV да впечатли мениджъра човешки ресурси и той да запомни вашата автобиография сред стотиците други на бюрото си. Точно заради това много хора се трудят да си направят автобиография с красиви шрифтове, смели цветове и нестандартна подредба, в опит да изразят изключителния си усет за стил. Ако обаче не кандидатствате за позицията на уеб дизайнер, художник, проектант (или нещо подобно), няма смисъл от тези усилия. Никой работодател няма да ви наеме само защото имате красива автобиография. Нейният дизайн няма да ви накара да изпъкнете. Вие преди всичко трябва да докажете, че сте силен кандидат, подчертавайки професионалните си постижения. Другото, което трябва да имате предвид, е да се придържате към фактите и да не си давате прекалено субективни описания и самооценки като „отлични умения за управление“, „творческа мисъл“, „умел комуникатор“ и др.
2. Обсебвате се от мисълта дали вашето резюме влиза в една страница А4.
Вероятно сте чували, че дългите автобиографии, разпростиращи се върху две или повече страници, са досадни за четене и мениджърите ги отхвърлят веднага. От едно проучване от 2012-та става ясно, че работодателите прекарват само шест секунди в преглед на CV-то на кандидата, преди да определят дали лицето е подходящо. Така че сигурно прекарвате часове в редактиране, коригиране и променяне на автобиографията си, така че да я вместите в една страница. По-важното е да се концентрирате върху това да изтъкнете само най-съществените факти от професионалната си история. Акцентирайте върху най-новата и актуална информация и омаловажете далечното си минало за стажовете и специализации след университета и т. н. Организирайте вашето резюме не в хронологичен ред, а акцентирайки на опита и уменията, които ще са ви нужни за наемането на позицията, за която кандидатствате.
3. Обсебвате се от мисълта за изготвянето на умно мотивационно писмо.
Не всеки има умението да пише увлекателно, така че мотивационното писмо изглежда трудна задача и много хора сядат да го пишат с „помощ от приятел“. Истината е, че мотивационното писмо не трябва да бъде сложно. Просто трябва да обясните защо искате да получите тази работа. Тук трябва да подчертаете страстите и личните си качества, които ви правят най-добрия кандидат с най-подходящата квалификация. Дори можете да повторите най-важните данни от автобиографията си или поне да ги обобщите.
4. Обсебвате се от това, че работодателят не ви се обажда за интервю.
Бъдете търпеливи и мислете за нещо друго. Няма смисъл непрекъснато да проверявате дали са ви потърсили от компанията и дали са ви поканили на интервю или не. По-добре изместете фокуса си обратно на това, което е най-важно към момента – да продължавате да си търсите работа. Не се отчайвайте и не се измъчвайте с мисли, че никой няма да ви вземе на работа. Ще бъдете приятно изненадани, когато най-накрая получите това важно телефонно обаждане с предложение да започнете работа.