IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Как да си поискате повишение

24 ноември 2015 12 00

Осем стъпки към победата

Снимка: outnow.ch

Снимка: outnow.ch

Ако смятате, че заслужавате повишение, не трябва да се страхувате да си го поискате.

Този въпрос може и да е твърде деликатен, но ако не получите въпросното увеличение на заплатата, вие скоро ще изгубите ентусиазъм за работа и ще започнете да се скатавате в службата.

По-добре е да се научите да уважавате труда си и да предизвикате съответните преговори, като се опитате да изглеждате не алчни, а добре аргументирани пред шефа си.

Ето и няколко съвета как да си поискате повишението без неудобство:

Направете така, че въпросът да изглежда неотложен

Не трябва да питате за повишение на заплатата плахо, особено ако смятате, че го заслужавате. Бъдете напористи и настоятелни за среща с шефа, инициирана от вас. Предприемайки тези действия, вие показвате, че таите известно недоволство към ръководството. Ако сте ценен кадър, мениджърът ви може и да се замисли. Все пак внимавайте с поведението си, да не би да накърните добрата си репутация в службата, защото тя се гради трудно.

Проучете конкуренцията

Ако имате конкуренти за дадена позиция, разберете кои са и се замислете, какви са вашите предимства. Добре е да се запасите с факти, когато отивате на среща с ръководството. Това ще ви даде основание за преговорите. Направете списък на всички неща, които ви отличават от колегите и ги изтъкнете пред шефа.

Напишете това, което ви прави уникален служител

Добре е да извадите наяве случаи, в които вашата работа е била ключова за фирмата – изпълнени цели, продажби и приходи, ваши успешни инициативи и т. н. Освен това демонстрирайте и факта, че сте лоялен и отговорен служител.

Бъдете готови за отпор

Трябва да предвидите случая, че шефът може да има възражения, но не му позволявайте да опровергае нещата, които ще му кажете. Фокусирайте разговора си с него върху това, че той трябва да ви разбере и да уважи вашите постижения и вашето доверие.

Искайте повишение в началото на деня, в четвъртък или в петък

Според статия на Forbes, повишението трябва да се иска сутрин, за да накара шефа да се замисли по етичните въпроси. От друга страна заложете на дните в края на работната седмица, когато шефът е в добро настроение заради предстоящата почивка. Тогава той ще е по-склонен за преговори и компромиси.

Идете на срещата гладни

Гладът ще е още една, подсъзнателна мотивация за вас, свързана с негодуванието ви от ниската ви заплата. Вие ще чувствате още повече, че имате право на по-голямо възнаграждение.

Подгответе се с цифра

Ако искате увеличение на заплатата, измислете какво точно очаквате да получите. Измислете конкретно число, под което няма да се съгласявате. Иначе шефът ви може да ви вдигне заплатата с някакъв минимум, който пак да не ви удовлетворява, а вие ще имате угризения и няма да можете да искате още отгоре.

Просто попитайте

Ако не си поискате повишението сами, вероятно никога няма и да го получите. Не се знае – шансът може и да е на ваша страна. Дори да знаете, че фирмата ви не е в цветущо състояние, пак може да се пробвате, защото може да се окажете ценен кадър и шефът да иска да ви задържи.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари