Умните хора трябва да благодарят на майките си за това, че са интелигентни. Гените на майката са отговорни за „пренасянето на интелекта“ от поколение на поколение. Това се твърди в ново изследване на експерти от Университета в Минесота, публикувано в журнала „Psychology spot“.
Според тях новите данни разбиват мита, че жената е създадена, само за да даде живот. Изглежда нещата са много по-неразбираеми за крехкия човешки ум.
За науката отдавна е известно, че интелектът е наследствен компонент в генетиката. Допреди няколко години обаче се смяташе, че умственият капацитет на детето зависи както от майката, така и от бащата – по малко акъл и от двамата. Но с развиването на науката и провеждането на нови и нови изследвания се установява нещо съвсем друго.
Много по-вероятно е децата да наследят умствените качества на майките си, защото интелектът се пренася чрез X хромозомата, чиито носители са представителите на нежния пол. А и след като дамите имат по две X хромозоми, вероятността те да пренесат интелекта си на детето става двойна.
След редицата изследвания учените от Университета в Минесота успели да заключат, че гените на бащата са отговорни за образуването на плацента, лимбична система и тъкани на плода, а тези на майката вдъхват разсъдък. Това станало ясно след експеримент със специална порода плъхове.
Учените изолирали гените на бащата от тези на майката и от извадките създали отделни ембриони. В процеса на изследване обаче и двата ембриона загинали. Това доказало нуждата от различни гени за създаването на поколение, всеки със собствена задача.
Може би най-любопитното изследване досега е това от 1994 г., проведено от британския Съвет по медицински проучвания. В него учените снемат данни за социално-икономическия статус и расовия признак на 12 686 души. По този начин те успели да открият най-добрия белег за интелект – майчината връзка. В общия случай коефициентът на интелигентност на детето спрямо този на майката се различавал с около 15%, което потвърждава казаното дотук.
Генетиката твърди, че между 40 и 60% от интелекта на човека може да се пренесе върху поколението му. Останалият капацитет зависи от околната среда, стимула за развитие и индивидуалните качества на детето.
И още нещо. За децата с висок коефициент на интелигентност е важно да се развиват. Ако умът им не се стимулира с нови и нови предизвикателства, възможността му да дава гениални заключения може да закърнее.
Подготви: Александър Градинаров