Архитектурният комплекс Мачу Пикчу в Перу е обявен за едно от новите седем чудеса на света. Това определено е различно място за туристите. Малцина са тези, които не биха изпитали страхопочитание от комплекса и гледката, която разкрива.
Дори и днес той продължава да повдига различни въпроси. Как хората са рязали камъни без железни инструменти? Как са го планирали и изградили на повече от 2400 метра надморска височина? Защо изобщо е построен?
Огромните оформени камъни пасват като 3D пъзел на боговете.
Първото нещо в Мачу Пикчу, което поразява посетителите, е огромният мащаб. Комплексът условно е разделен на четири части. Има различни теории за построяването му. Според една от тях той е използван от инките като защита срещу набезите на индианците. В него може да се открие слънчева обсерватория, където инките са определяли часа и годишните сезони според сенките на камъните.
Някои от сградите са построени в съответствие със залеза и изгрева, а други са съобразени с изгряващата Луна.
Колкото и скептичен да е погледът ни, руините, връзката им с останалите части на комплекса в „свещената долина“ и вдъхновението им от астрономията, ни кара да се замислим за цялата мистерия.
По време на земетресението в Куско през 1950 г. се разрушава катедралата, но Храмът на инките е останал незасегнат.
Градът Куско, който се намира в близост до Мачу Пикчу, и културата на модерния свят, която носи, също си заслужава да се разгледа.
Деца в град Куско. Снимка: Daily Mail