Когато лошите дни преобладават, това обикновено е ясен признак, че е време да променим нещо и то бързо. Тогава често се чувстваме така, сякаш сме заклещени в безкраен, неизбежен цикъл на нещастие.
В тези моменти е важно да помним, че винаги има светлина в края на тунела и можем да се освободим от състоянието. Просто трябва да си изясним къде се корени то, а това невинаги се оказва лесна задача. Понякога не сме напълно сигурни какво трябва да бъде поправено и се налага да се превърнем в детективи, изследващи самите себе си.
Кои въпроси следва да си зададем, за да открием първоизточника на тревогата и нещастието ни?
1. Дали работата ни прави нещастни?
На работното място прекарваме повече от осем часа всеки ден. Вероятно сме повече време с колегите, отколкото с приятелите и семейството си. Ако мястото на което работим, ни напряга и ни прави нещастни, това е сериозен проблем.
Не бива да се страхуваме, че ще загубим комфорта, че имаме работа – ще си намерим друга. Никое работно място не си струва, ако пречи на щастието ни.
2. Трябва ли да разширя социалния си кръг?
Понякога е забавно да имаме приятели, които обичат клюките, но след като това се превърне в постоянен поток от негативност, може да окаже токсичен ефект върху благосъстоянието ни.
Добре е да помислим дали приятелите ни внасят позитивизъм в нашия живот или само драма. Ако е второто, вероятно е време да преоценим приятелския си кръг.
3. Дали връзката ми ме потиска?
Ако постоянно се караме с половинката си, значи е дошъл моментът да се разделим. Безспорно е трудно да се разделим с някого, когото обичаме, а да останем сами може да звучи страшно, но не е.
Никоя токсична връзка не струва нашето време или усилия. Никоя любов не бива да изисква повече жертви, отколкото дава приятни преживявания и красиви спомени.