Пасивното преглеждане на публикациите във Фейсбук може да ви накара да се чувствате нещастни. От друга страна, ангажираното използване на социалната мрежа по-скоро има положителен ефект върху благосъстоянието.
Това съобщават от Фейсбук, позовавайки се на проучвания, насочени към чувството за благополучие и употребата на социалните мрежи. Оказва се, че ключът е в начина, по който се използват тези платформи.
Така например можете пасивно да преглеждате публикации в социалните медии, подобно на гледането на телевизия, или да си взаимодействате активно с приятели – да изпращате съобщения и да коментирате различни публикации.
Както общуването с близки хора може да бъде полезно, но когато просто наблюдавате останалите отстрани, най-често води до обратния ефект – чувствате се потиснати и тъжни.
Изследователите цитират експеримент, по време на който студенти от университета в Мичиган, определени на случаен принцип, четат Фейсбук за 10 минути. Оказва се, че те са в по-лошо настроение в края на деня, в сравнение с тези, които публикуват или разговарят с приятелите си в социалната мрежа за същия период от време.
При хората, които взаимодействат активно с останалите – споделят съобщения, публикации и коментари с близки приятели, се наблюдават подобрения в благосъстоянието им. Установява се подобрение по отношение на чувството за социална подкрепа, самотата и депресията.
Положителните ефекти са още по-силни, когато те разговарят онлайн със своите близки, се казва още в данните на проучването.