„Нощните птици“, които си лягат много късно през нощта и стават от леглото по обяд, рискуват да умрат в по-млада възраст, установи проучване на британски и американски учени, цитирано от Франс прес.
В изследването, продължило 6 и половина години, участвали около 500 хиляди поданици на Нейно Величество на възраст между 38 и 73 години. От получените данни станало видно, че „нощните птици“ са с 10 процента по-висок риск от ранна смърт, в сравнение с ранобудниците.
Учените от университета в Съри предупреждават, че този проблем на общественото здравеопазване не трябва да бъде неглижиран.
По думите на един от авторите на изследването, Малкълм ван Шанц, заспиващите късно трябва да разполагат с по-гъвкаво работно време – да идват на работа по-късно и съответно да приключват работния си ден по-късно.
Заспиващите късно, които са принудени да живеят в един „сутрешен свят“, са подложени на съществен здравен риск, заключават учените. Техният вътрешен биологичен часовник не съответства на обкръжаващия ги свят.
„Нощните птици“ са с по-голям риск да развият диабет, да страдат от неврологични, стомашно-чревни и респираторни смущения.