IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Мечтаната почивка: Магията на Индия и Златният триъгълник

1 юни 2019 08 00

Какво да посетим в Индия и кои са най-забележителните места там?

Снимка: istockphoto

Снимка: istockphoto

Точно навреме за летните почивки и организациите за екзотични такива за тази година, от Tialoto.bg и туристическа агенция Posoka.com ще ви представим най-мечтаните дестинации.

Те са истинска предпоставка за забележително изживяване, което ще помните цял живот.

За да бъдем максимално полезни, ще представяме най-емблематичните забележителности и полезна информация за тях, за да направите най-добрия избор!

Започваме мечтаната почивка с магията на Индия и Златният триъгълник.

Джама Масжид – най-голямата джамия в Индия с две 40-метрови минарета. Намира се недалеч от Червената крепост. Построена е през периода 1644-1658 г. по нареждане на моголския император Шах Джахан, който също така е създателят на световноизвестния Тадж Махал. Радж Гхат– мемориал, издигнат в чест на „бащата на индийската нация“ Махатма Ганди.

Ню Делхи: Вратата на Индия – впечатляваща 42-метрова арка, издигната в памет на повече от 90 000 индийски войници, загинали във войните, водени от Британската империя. Президентският дом „Ращрапати Бхаван“– понастоящем е най-голямата президентска резиденция в света. Строежът на сградата е бил плануван да продължи 4 години, но поради Първата световна война продължава 19 години.

Гробницата на Хумаюн – паметник на световното културно наследство от XVI в., намиращ се сред прекрасен парк. Това е гробницата на могулския император Хумаюн, построена през 1562 г. по поръчка на неговата съпруга и по план на персийски архитект. Тя е първата гробница-градина на Индийския субконтинент, както и първата постройка, която използва червен пясъчник в такъв мащаб. Освен това е и първата голяма постройка на могулите в града, като някои я определят за предшественик или прототип на Тадж Махал. Заедно с гробницата на Хумаюн, в комплекса се намират още редица други по-малки паметници.

Акшардам – осмото чудо на света – храмът на изкуството, ценностите и вярата. Акшардам е построен само за 5 години. Удивляващи са желанието и силата на 11 000-те доброволци участвали в построяването на величествената сграда. Художници, занаятчии, работници, всички те посветили общо 300 милиона часа, отдадени на работата си, вярата си и най-важното – общата цел – построяването на храма. За построяването били използвани 12 000 тона бял мрамор ( в хинду религията символ на чистота и вечния мир) и розов камък (символ на разцвета), донесен от Раджастан. Любопитно е, че за строежа на основната сграда на храма не е използвано никакво желязо. Големите плочи били носени за ръчна изработка в градове, които са на около 500-600 километра от Делхи. След като били издялкани по определен начин те били връщани в Делхи и сглобявани като пъзел. Храмът е висок 40 метра, дълъг е 96м, а е широк 84м. Впечатляващи размери, които са вкарали Акшардам в Книгата на Гинес като най-големият Хинду храм на Земята.

Агра – голям индустриален център в щата Утар Прадеш с население от около 1 585 700 души. Историята на града е тясно свързана с династията на Могулите, управлявала Индия през XVI-XVIII век. Основателят на династията Бабур прави Агра своя столица през 1522. От този град управляват императорите Акбар, Джахангир, Шах Джахан, докато последният от Великите Могули, Аурангзеб, измества столицата в Делхи.

Тадж Махал – храм-мавзолей, който се намира на брега на река Ямуна. Той е построен приблизително между 1630-1652 г. по поръчка от императора Шах Джахан („Повелителят на света“), в памет на неговата съпруга Мумтаз Махал, която почива по време на раждане. Съкрушеният от мъка император обявява двугодишен траур в страната и скоро решава да построи в тогавашната столица Агра на мястото на гроба на Мумтаз мавзолей, който да символизира приказната красота на любимата съпруга. По-късно там е погребан и самият Шах Джахан. Вътре в мавзолея са разположени две гробници – на шаха и на неговата съпруга.

Тадж Махал е съоръжение върху платформа с пет купола, издигащи се на височина 74 метра и с 4 минарета в ъглите (те са леко наклонени навън от гробницата, за да не я повредят в случай на разрушение). Пред храма е изградена градина с фонтани и басейн. Стените са от полиран полупрозрачен мрамор с инкрустации от скъпоценни камъни. Мраморът има интересна особеност – при ярка дневна светлина той изглежда бял, рано сутрин той става розов, а в лунна нощ – сребрист. Мавзолеят има многобройни символи, скрити в неговата архитектура и планиране. Така например на портата, през която посетителите влизат в парковия комплекс пред мавзолея, е изсечен цитат от Корана, който завършва с думите „влез в моя рай“. На местния език от онова време думите „рай“ и „градина“ са се изписвали по един и същ начин и затова може да се смята, че замисълът на Шах Джахан е да пресъздаде рая на земята и да положи тялото на своята възлюбена в него.

Крепостта Агра – Историята на Агра връща хората далеч назад, преди повече от 2500 години, а по времето на Могулите, тя става нещо повече от крепостен град – столица на цяла Индия. През 1522 основателят на династията Бабур прави Агра своя столица. На неговия син Хумаюн били предложени дарове от бижута и скъпоценни камъни от семейството на краля(раджа) на Гвалияр(град на 122км. от Агра), сред които и прочутия Koh-i-Noor. Разцветът на Агра започнал с изкачването на трона на сина на Хумаюн – Акбар Велики. По време на неговото управление била изградена основната част от Агра Форт.

Строежът ѝ започнал през 1156 г. и продължил до 1605 г. Величествените кули, бастиони, крепостни стени и порти на Агра Форт символизирали могъществото на император Акбар. Шах Джахан, който построил Тадж Махал, построил и много от основните сгради вътре в пределите на крепостта. Тя била издигната по протежението на река Ямуна и се простирала на площ с дължина от 2,5 км. Включвала крепостна стена от червен пясъчник и няколко постройки вътре. Стената имала два входа – Портата от Делхи и от Амар Сингх. Днес в крепостта може да се влезе само през втория вход. Една част от Агра Форт се използва и до днес от индийската армия и не е достъпна за публични посещения. Останалата е отворена за туристи и дава възможност на гостите на Агра да се потопят в живота на Могулите от 16 век.

Рантамбор – един от най-големите национални паркове в Северна Индия. Паркът е разположен на ръба на високо плато, заобиколено от двете страни от реки, а на територията му има няколко езера. Името му произлиза от историческата крепост Рантамбор, разположена в парка. Основан е през 1955 г., а през 1973 г. е обявен за един от резерватите по „Проект Тигър“, целящ опазването на тези великолепни животни. Тигрите в парка лесно могат да бъдат видени дори и през деня. Освен тигри тук живеят леопарди, антилопа нилгау, азиатско диво куче, индийски елен, глигани, хиени, ленивци, както и многобройни птици и влечуги. В парка се намира и едно от най-големите банянови (бенгалски фикус) дървета в Индия.

Пушкар е един от най-древните индийски градове и е едно от петте свещени места за вярващите индуси., разположен в щата Раджастан. Единственият град, в който е издигнат храм на Бог Брахма. Според легендите самият Бог Брахма е създател на старинното селище. Според друга легенда езерото е образувано от сълзите на Бог Шива, които той изплакал след смъртта на съпругата му Сати. Водите на езерото Пушкар се считат за свещени и много вярващи се потапят в тях с религиозна цел. В него е разпръснат праха на Махатма Ганди.

Храмът на Бог Брахма – богът на сътворението на Вселената, на целия човешки род и древните философски трактати – Ведите, свещеното езеро Пушкар, пъстроцветния пазар, където може да си закупите майсторски изработени изделия от камилска кожа, шалове и дрехи от коприна, натурални масла от жасмин, роза, сандал.

Джайпур – основан през 1727 година и веднага се превръща в столица на най-големия индийски щат – Раджастан. Наричан „розовия град“, заради необичайния розов цвят на камъка, използван в строителството му. Според една легенда, през 1876 г., преди пристигането на принца на Уелс, било наредено да се изрисуват всички сгради в розов цвят и по този начин да се покаже дружелюбността и гостоприемството на местното население.

Амбер Форт – намиращ се на 11км от града. Основите на удивителната крепост са положени през 1592 г., но в сегашния си вид тя датира от началото на 18 век. В комплекса може да се види хармонията между хиндуисткия и мюсюлманския стил в архитектурата. В крепостта се намират храма на Кали, Залата на победата, Диван-и-Ам – залата на публичните изслушвания, Дворецът на огледалата Шиш Махал и залата на славата на Джаг Мандир. Един от основните акценти в Амбър Форт са сложните дърворезби по стените и таваните.

Градският дворец – основната атракция на града, архитектурно чудо, което съчетава уникална конструкция с мраморни резби и елегантни стаи, озеленени градини, напомнящи на английските паркове, дворове с необичаен розов камък. В обширните зали на двореца са се провеждали военни паради и приеми, сега в него се помещава музей.

Обсерваторията Джантар Мантар – е колекция от архитектурно астрономически инструменти, построена от махараджа Джай Сингх II в Джайпур, Индия между 1727 и 1734 г. Името произлиза от „янтра“ („инструмент“), и „мантра“ („формула“, или в този контекст „изчисления“). Затова Джантар Мантар буквално означава „инструмент, с който може да се правят изчисления“. В местните раджастански диалекти често „Я“ се произнася като „Джа“. Така например „янтра“ (пътуване) е изразен „Джатра“.

Jal Mahal & Hawa Mahal (Дворецът на ветровете) – построен за улесняване на жените на кралското семейство – за да могат да наблюдават от своите стаи ежедневието и шествията на града. Изграден изцяло от червени и розови пясъчникови скали, Дворецът на ветровете Хава Махал е най-впечатляващ, ако се види рано сутрин при изгрев слънце, когато лъчите подчертават специфичната красота на фасадата. Конструкцията на женския палат представлява пететажна пирамидовидна форма, която достига в най-високата си част до 15 метра.

Комплексът Кутуб – включва постройки от XIII в., които са вписани в Списъка на ЮНЕСКО на световното културно наследство. Най-известната тук сграда е минарето Кутуб Минар, което е високо 72,5 м. По време на своето построяване то е най-високата сграда в света. В наши дни минарето е много добре запазено, могат да се видят деликатно издяланите по неговите стени фигури. В комплекса се намират още руини на джамии, стълбове, гробница и други сгради.

Храмът на Лотоса – Бахайски молитвен дом, дело на архитекта Фариборс, чието вдъхновение е бил най-древният индийски символ – лотосът – символ на чистота и красотата, олицетворяващ божественото начало. Построяването на уникалната сграда отнема на архитекта почти 10 г. и в изграждането са участвали над 800 работници, инженери и техници, от ръцете на които е реализирана една от най-сложните сгради в целия свят. Завършен през 1986 г. Сградата представлява огромен лотосов цвят, който се състои от общо 27 свободно стоящи мраморни „венчелистчета“, подредени и групирани гроздовидно по 3 листа за да се оформят деветте страни на храма. Девет страни, девет са и вратите водещи към централната зала с капацитет 2500 човека. Огромният, с височина над 40 метра мраморен лотос е обграден от девет басейна и изглежда така, сякаш плува свободно в своите 2500 кв. метра земя в покрайнините на индийската столица.

Ако искате да посетите тези места и да се насладите на магията на Индия и Златния триъгълник, можете да го направите с организирана екскурзия – вижте тук.

Автор - снимка
Автор на статията:
Криси Табачка

КоментариКоментари