Честите температурни промени са идеален източник на настинки. Бъдете внимателни, защото един обикновен вирус може да повлияе зле на паметта ви. Всъщност херпесът, който обикновено излиза при понижена имунна система, се свързва с проблеми с паметта, показват резултатите от ново проучване. Дългосрочните инфекции изтощават имунната система и могат да уредят кръвоносните съдове, водещи до мозъка. Резултатът е намалена умствена способност.
Според доктор Мира Катан, която е водещият автор на изследването, все още не е установено как окончателно човек може да се противопостави на негативните ефекти. Въпреки това тя препоръчва тренировки и антивирусни лечения, които подсилват организма. Херпесът не е единственото странно нещо, което може да навреди на паметта ви, пише Men's Health.
Ниски нива на витамин В12
Проучване на Rush University установи, че маркери за недостиг на витамин В12 се свързват с намаляване на когнитивните способности за период от 6 години. Учените предполагат, че липсата на витамина позволява на някои вредни аминокиселини да се натрупат в кръвта и да повредят артериите. По този начин се намалява притокът на кръв към мозъка. За да се предпазите яжте повече яйца, говеждо и телешко месо, мляко, както и морски дарове. Също така може да пиете мултивитамини всеки ден.
Стрес
Може би понякога чувствате „пълен блокаж“ и колкото и да се опитвате не може да си спомните целия списък със задачи, които трябва да свършите. Това може да се дължи на моментното ви състояние, но животът с много стрес може да доведе до дългосрочни проблеми с паметта.
Проучване, проведено в Чехия, установи, че стресът на роботно място увеличава риска от деменция с цели 35%. Виновник за това е възпалението, което е отговор на хормоните на стреса, които тялото ви отделя. Това води до преждевременно остаряване на мозъка.
Има и добра новина – изследователи открили, че хората с добра социална подкрепа намаляват вредите от стреса с 20%.