IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #271  
Стар 29th July 2008, 18:22
hatred hatred не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jun 2008
Град: гр. София
Мнения: 1 738
Изпратете съобщение чрез ICQ до hatred
По подразбиране

Искам да питам нещо четящите хора от форума
Преди дооооста време се заех да чета "Шифърът на Леонардо", но след като в продължание на трийсет страници се обясняваше какво е редица и, в частност, какво е редица на Фибоначи, не издържах и я зарязах.

Сега лятната скука ме надви и наскоро я прочетох.

Не мислите ли, че Дан Браун плагиатства доста - и в стилистиката, и в идеята, дори и като сюжетен похват от какво ли не и от кого ли не ?
Отговори с цитат
  #272  
Стар 29th July 2008, 19:08
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Ами принципно всеки един автор плагиатства, всеки стил от литературата има неписани закони (хехехе, напоследък са даже написани, виж всички наръчници за начинаещи писатели), които трябва да се следват малко или много. Колкото до идеята, разбира се, че и преди я е имало и е писано доста по нея, но той определено доста време е отделил, за да се образова по въпроса и затова книгата има такъв невероятен успех.

Виж, аз не дочетох Името на розата, защото не понесох първите 50 страници, в които Умберто Еко описва една ВРАТА
Отговори с цитат
  #273  
Стар 29th July 2008, 19:18
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от U300
"Прелюдия за Фондацията"
Невероятна е трилогията, ГЕНИАЛЕН Е!
Доста години го заобикалях, чак преди 3 години започнах да го чета и съм удивена от таланта му, разкошен е...
Отговори с цитат
  #274  
Стар 29th July 2008, 20:09
Аватара на HATE
HATE HATE не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: NWBG
Мнения: 4 031
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от hatred
Не мислите ли, че Дан Браун плагиатства доста - и в стилистиката, и в идеята, дори и като сюжетен похват от какво ли не и от кого ли не ?
Цялата книга е художествено копие на "Светата кръв и свещеният Граал" на Майкъл Бейджънт, Ричард Лии и Хенри Линкълн Дори се съдиха заради това нещо до колкото помня.
__________________
Hagh qoHpu' neH HeghtaHvIS SuvwI'pu'
Не малко народ се е удавил в ривъра!
Отговори с цитат
  #275  
Стар 29th July 2008, 20:21
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Да, съдиха се и загубиха делото...
Тезата им беше, че е взаимствал тяхната идея за Мария Магдалена - жена на Христос.
Това значи ли, че никой не може да пише за изневярата, след като тази идея вече е използвана в други романи?
По тази теория вече не трябва да се публикуват книги, тъй като вече е писано за всичко...
Къде се крие талантът на Дан Браун? Във факта, че толкова добре е разработил един чисто криминален роман, на някои такива книги не харесват, на други-да, аз лично не чета често криминалистика, но защо нападате един добър писател? Човекът е имал за цел да направи едно необичайно криминале и е успял, евала, ако някой очаква книгата му да обърне света, се лъже.
За мен това е най-обикновена разтоварваща книга, без много претенции, колко шум се вдигна за нищо, така и не разбрах защо...
Отговори с цитат
  #276  
Стар 29th July 2008, 20:30
Аватара на Мария Василева
Мария Василева Мария Василева не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: България
Мнения: 3 779
По подразбиране

Книжна еволюция
Отговори с цитат
  #277  
Стар 29th July 2008, 20:40
Аватара на sibi
sibi sibi не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Dec 2007
Мнения: 2 154
По подразбиране

"Другата Болейн" (Филипа Грегъри). Хубава книга.
Отговори с цитат
  #278  
Стар 29th July 2008, 20:44
Аватара на vafli4ka
vafli4ka vafli4ka не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jun 2008
Град: Хасково
Мнения: 938
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от sibi
"Другата Болейн" (Филипа Грегъри). Хубава книга.
да и филма към нея е много добър
__________________
If I opened my heart and stood naked before you would you know how to stand there and look in my eyes?!?!
Отговори с цитат
  #279  
Стар 29th July 2008, 20:47
Аватара на HATE
HATE HATE не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: NWBG
Мнения: 4 031
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от strangenick2
За мен това е най-обикновена разтоварваща книга, без много претенции, колко шум се вдигна за нищо, така и не разбрах защо...
За разлика от "Светата кръв, свещенният Граал", който е чисто историческо разследване/или нещо от сорта/, неговата е роман. Следователно е имала по-голям успех сред читателите, за това се вдигна този шум. Не всеки би си купил първата книга за да прочете едно "скучно" историческо разследване, докато всеки би избрал да се позабавлява с един роман.
__________________
Hagh qoHpu' neH HeghtaHvIS SuvwI'pu'
Не малко народ се е удавил в ривъра!
Отговори с цитат
  #280  
Стар 29th July 2008, 20:56
Аватара на sibi
sibi sibi не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Dec 2007
Мнения: 2 154
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от strangenick2
За мен това е най-обикновена разтоварваща книга, без много претенции, колко шум се вдигна за нищо, така и не разбрах защо...
И аз така мисля, добре написана, четивна . . . само реклама й направиха с целия този шум.
А пък "Светата кръв, свещеният Граал" е от малкото книги, които не съм успявала да дочета, толкова ми беше скучна.
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Последнатакнигакоятопрочетох
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 14:46.