IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #441  
Стар 27th February 2011, 10:47
Аватара на Мариса
Мариса Мариса не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jun 2009
Град: София
Мнения: 8 631
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от дундарина
УМЕЕ ЛИ БЪЛГАРИНЪТ ДА СЛУША И ДА ПРИЕМА ЧУЖДОТО МНЕНИЕ?
ма не естествено ..кво беше-има само 2 мнения,моето и грешното
__________________
Не е най - умен този който има най- много знания а този който успява всеки един миг от живота си да направи щастлив
Отговори с цитат
  #442  
Стар 27th February 2011, 10:50
Аватара на gabi_gabriela
gabi_gabriela gabi_gabriela не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2009
Град: ЖИТЕЛ НА СВЕТА
Мнения: 5 567
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Piny
болшинството и да искат не могат да получат гражданство, така че не им остава нищо друго освен да твърдят че и без това не искат
Че кой ти каза пък на тебе,ти да не мислиш,че Австрия е центърът на света :roll
Тук в Норвегия след 3 г. легална работа имаш всички права без да трябва да се жениш за някой изобщо.Аз също ходя до комуната а не до посолството,член съм на музикалният провсъюз нищо че съм чужденка.Ама ти как да ги знаеш тези неща,след като си знаеш едно и едно си баеш.Чакай малко Австрия съвсем не е най-оправената страна в Европа-бедната сестра на Германия.Тия тук са на 5-то място в света по износ на петрол и не се пъчат толкова,ти си някава чужденка и то в Австрия и фантазии.Стегни се ,де.Ние също обикаляме гледаме,бачкаме и разбираме.За разлика от теб съм живяла в 3 държави за по много време-Италия,Швейцария Норвегия.Ако искаш мога да ти кажа в Швейцария как е.Там и брак да имаш до като си жива няма да вземеш швейцарски паспорт,а само постоянно пребиваване.Децата ти ще имат ,но ти НИКОГА.Такъв им е законът
Отговори с цитат
  #443  
Стар 27th February 2011, 10:53
Аватара на Мариса
Мариса Мариса не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jun 2009
Град: София
Мнения: 8 631
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от gabi_gabriela
Австрия съвсем не е най-оправената страна в Европа-бедната сестра на Германия.
ахам,така е
__________________
Не е най - умен този който има най- много знания а този който успява всеки един миг от живота си да направи щастлив
Отговори с цитат
  #444  
Стар 27th February 2011, 11:04
Аватара на gabi_gabriela
gabi_gabriela gabi_gabriela не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2009
Град: ЖИТЕЛ НА СВЕТА
Мнения: 5 567
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от chaoslady
Да, именно затова и аз в момента не мога да взема финландско жителство, имам само 8 месеца брак, така че трябва да чакам още около 4 години. Иначе за езика и историята мога да се подготвя, това не е трудно. Но за да взема чуждо жителство, дали трябва непременно да се откажа от българското? Защото не ми се иска да се отказвам. Предполагам не е проблем двойно гражданство

5-годишен брак с жител на страната или 7 години трудов стаж и плащане на данъци и осигуровки в страната.
Това го кажи на Пини,че може и без да се жениш.В Норвегия го облекчиха до 3г. може и разпокъсано.
А ти как така живееш навън ,а не си знаеш правата,учудвате ме направо Нямаш право на 2-но гражданство отдавана има такъв закон в нашата "ТЪПА" държава според Пини.Имам приятел,живее в Хелзинки.Отказа се от Финланското за сметка на БГ.Но иначе си получава финланската пенсия даже в момента работи като шофьор на посланика
Отговори с цитат
  #445  
Стар 27th February 2011, 11:09
Аватара на Мария Василева
Мария Василева Мария Василева не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: България
Мнения: 3 779
По подразбиране

Оо, Пини, много неприятно е да се чете дори личните нападки, но те започнаха от теб. (с паспорта и гражданството конкретно) И никой не е обсъждал дечицата ти, стана ясно, че за други снимки се говори, но това беше само в отговор на твоите думи.
Още по-малко пък съм казала, че баща ти е психопат... не ми изопачавай думите, моля те. Може би сега усети поне малко какво е постоянно да ти казват колко нещо не ти е в ред - нещо, което ти правиш постоянно, макар и не персонално. Сигурно без да се усетиш.
А форума наистина си има различни раздели - многообразен е. И български. И на мен не всичко ми харесва в него, но ми е интересен.
Отговори с цитат
  #446  
Стар 27th February 2011, 11:13
Аватара на gabi_gabriela
gabi_gabriela gabi_gabriela не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2009
Град: ЖИТЕЛ НА СВЕТА
Мнения: 5 567
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Thomi

Какви глупости говориш бе момиче.....Аз имам разрешително за постоянно прябиваване ,аз не съм емигрантка или дошла преди 10 годинина за гурбет или печелбарство ,за да скачам да се женя за един паспорт..както повечето тук сте направили..С извинение пикая ти на австрийския паспорт ,щом елементарни неща не знаеш...И аз отивам в кметствотокоето е до нас когато имам някакъв проблем....
Да ти кжа нямам паспорт ,но и мен доста мъже по австрийските служби ме черпят с кафе-това е съвсем нормално...Пини ,здравните осигуровки до миналата година бяха 4 евро,все вярвам че ще сте имали и по 4 евро за осигуровки..Ти да не си се объркала че тук цари Комунизъм годишно пребеваване или 5 години брак...Че защо смяташ че за нас гроздето е кисело или че за един паспорт трябва да се оженя...Какво може да ми се случи че чак до посолство да се налага да отивам За теб е по лесно да си се оженила ,че като знам колко много ще трябва да пътуваш до Виена Гроздето било кисело ,е колко да е кисело .....Ти с паспорта ли си плащаш сметките по магазините или с пари....Запомни ездо от мен ..имаш ли пари в джоба няма нещо което да не можеш да си решиш в чужбина изключвам болести...Такива с паспорти ,който нямат лайсни на паркетите в къщи много познавам... Типично Байганювщината -На гол гъз чифте пищови...
ПРИЗНАХ ТЕ ЗА ТОЯ ПОСТ-КАПА ТИ СВАЛЯМ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Отговори с цитат
  #447  
Стар 27th February 2011, 11:14
Аватара на Piny
Piny Piny не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Dec 2009
Мнения: 3 669
По подразбиране

това тук е моето мнение: НА МЕН ми харесва да живея в Австрия, харесва ми да съм гражданин на тази страна, а не просто с право на пребивавене в нея. Харесва ми, че в семейството ми всички сме с еднаква националност.
Не ме интересува дали Австрия е центърът на света - за мен е важно как живее моето семейство - и аз съм доволна от живота си. Какво повече трябва да се обяснявам не знам.
Давала съм винаги конкретни примери от живота си, а не просто да твърдя че Австрия е по по най. Не знам защо това толкова дразни някои потребители
Отговори с цитат
  #448  
Стар 27th February 2011, 11:17
Аватара на Мариса
Мариса Мариса не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jun 2009
Град: София
Мнения: 8 631
По подразбиране

Пини,дразнението винаги ще го има.
__________________
Не е най - умен този който има най- много знания а този който успява всеки един миг от живота си да направи щастлив
Отговори с цитат
  #449  
Стар 27th February 2011, 11:21
Аватара на apoklistika
apoklistika apoklistika не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: May 2006
Мнения: 10 502
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от gabi_gabriela
Нямаш право на 2-но гражданство отдавана има такъв закон в нашата "ТЪПА" държава според Пини.
Това не е вярно. За български гражданин се смята всеки, на който поне единият родител е българин. От там нататък ако съответната друга държава ти позволява, придобиваш и нейното гражданство, без да е необходимо да се отказваш от българското.
Отговори с цитат
  #450  
Стар 27th February 2011, 11:21
Аватара на Piny
Piny Piny не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Dec 2009
Мнения: 3 669
По подразбиране

и Мария, в ФБ имам снимки само на децата и на котката- няма друг извор на информация за горните твърдения. Това са лични нападки, които нямат нищо общо с форума.
А за здравните осигуровки, въпроса не беше колко е месечната вноска - ето за това ставаше въпрос
Цитирай:
Въпроси и Отговори за здравното осигуряване

Кой е длъжен да се осигурява здравно в България?

Всички български граждани, които нямат и чуждо гражданство придобито преди 2000 г., както и чуждите граждани постоянно пребиваващи в България

Живея в чужбина от много години. Длъжен ли съм да плащам осигуровки в България?

След като сте български гражданин автоматично дължите осигуровки в България. Това задължение може да се прекрати при определени условия (чл 40а от ЗЗО ).

Имам здравна осигуровка в страната, в която живея. България има договор за здравна взаимопомощ с тази страна. Длъжен ли съм при това положение да плащам осигуровки в България?

Ако сте български гражданин, да, длъжен сте.

Нямам доходи в България. При липса на доход осигуровките не са ли нулеви, както е с данъците?

Не са нулеви. Хората без доходи в България също дължат здравни осигуровки.

Плащам си данъците и осигуровките в чужбина и България има договор за избягване на двойното данъчно облагане със страната, в която живея. Това променя ли нещо?

Не, не променя нищо. Осигуровките не са данък.

За каква сума става въпрос?

Ако не сте плащали за целия период от 2000 до 2005 г., сумата възлиза на 940 лв от които 230 са лихви.

Колко са длъжниците на здравни вноски?

По данни на НОИ към 6 януари: 1 050 883 души. От тях близо половината не са в страната.

От НОИ ми казват, че щом живея в чужбина мога да се освободя от здравни вноски.

Можете да се освободите за бъдещи периоди. За това е нужно да подадете декларация в НОИ по член 40а от ЗЗО. Сумите за минали периоди остават дължими освен ако не можете да се освободите по член 19в.

Как става освобождаването от вноски за минали периоди по член 19в?

Това е възможно само ако нямате избран личен лекар в България. Освобождаването е само за периоди прекарани извън страната, които се доказват с копие от страниците на паспорта, удостоверение от РДВР или преведен и легализиран чуждестранен документ. Подаването на документите може да стане лично, по пощата с обратна разписка, чрез пълномощник или електронно, с валиден български електронен подпис. Има многобройни сигнали, че служители на НОИ отказват да приемат документи ако не са подадени лично и липсва удостоверение от РДВР.

Колко души нямат личен лекар и могат да се освободят по член 19в.

Около 25000 души. Тази поправка бе гласувана през май 2005 след като българите в чужбина остро протестираха срещу задължението да плащат здравни вноски в България.

Мога да се освободя по член 19в. От няколко години си идвам в България за по месец годишно. Трябва ли да плащам за отпуските прекарани в България?

Oсвобождаването е само за периоди прекарани в чужбина. Дължите осигуровки за всеки месец прекаран в България.

В края на 2005 получих задължително писмо от НОИ за дължими здравни вноски. Значи ли това, че имам личен лекар?

Да, само гражданите имащи личен лекар са получили такива писма в края на 2005.

Тези, които не са избрали личен лекар автоматично ли се освобождават след като не са получили писма?

Не, вижте по-горе за освобождаването по член 19в. Тези, които нямат избран личен лекар не са получили писма, защото имат срок до края на 2006 за подаване на декларация по член 19в.

Получих писмо от НОИ, но аз никога не съм избирал личен лекар.

Възможно е да не знаете, че имате личен лекар, но това е факт. В НЗОК трябва да има подадена от вас или от пълномощник декларация за избор на личен лекар. Направете проверка дали има такава в НЗОК. Тъй като личните лекари получават пари от НЗОК за всеки записан при тях гражданин, не е изключено да сте вписан без да го знаете в нечия пациентска листа. Друг вариант е да са ви вписали служебно след изтичането на срока за доброволен избор на изпълнител на медицинска помощ. И в двата случая вие сте длъжник, но в първия случай можете да заведете наказателно дело срещу фалшификатора на вашия подпис.

Какво ще стане ако не платя?

Ще ви бъде издаден ревизионен акт за начет и акт за административно нарушение, за което ще ви уведомят на постоянния ви адрес в България. От момента на получаването на акта разполагате с няколко дни за обжалване, след което губите тази възможност. Ако не внесете дължимите суми в срок, те ще бъдат събрани принудително от Агенцията за държавни вземания, която може да запорира банковата ви сметка в България или да конфискува ваше имущество.

Могат ли да ме спрат на границата за неплатени здравни вноски?

Законът предвижда ограничаване на свободата на пътуване за задължения към държавата надвишаващи 5000 лв. Има парламентарно лоби, което иска да промени закона, за да стане възможно отнемането на паспорта на границата в случай, че лицето дължи здравни вноски. Изказване на Ботьо Ботев от НДСВ от 16 11 2005 :
…Примерно, може да бъде осигурена работа и да бъде назначен, ако си представи здравната осигуровка. Ще бъде допуснато излизането му в чужбина, ако си представи здравната осигуровка.

Какво мога да направя, за да спре това безумие?

Информирайте вашите близки и познати българи в чужбина и в страната. Свържете се с чуждестранни медии и ги информирайте за проблема. Включете се в инициативата за съдебни дела срещу държавата, изпратете писмо до Европейската Комисия с копие до българските институции и политически партии. Информация за протеста:

www.podpiski.org

Съкращения:
НОИ - Национален Осигурителен Институт
НЗОК - Национална Здравноосигурителна Каса
РДВР - Районна Дирекция на Министерството на Вътрешните Работи
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: ОбичателиБългария
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 07:22.