IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #381  
Стар 4th June 2007, 14:46
mery1310 mery1310 не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Jun 2007
Мнения: 4
По подразбиране зъбни светулки

Благодаря за отговора.нямам пломби на предните зъби,но съвсем скоро забелязах отронване на емайла в основата до венеца на зъбите(стоматолога ми ще каже дали е някакво заболяване или от продължителната употреба на избелващи пасти за зъби),а конкретният ми въпрос е,дали е възможно със поставяне на светулки да се излекуват и заздравят зъбите.
Отговори с цитат
  #382  
Стар 4th June 2007, 21:25
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране Re: зъбни светулки

Цитирай:
Първоначално написано от mery1310
Благодаря за отговора.нямам пломби на предните зъби,но съвсем скоро забелязах отронване на емайла в основата до венеца на зъбите(стоматолога ми ще каже дали е някакво заболяване или от продължителната употреба на избелващи пасти за зъби),а конкретният ми въпрос е,дали е възможно със поставяне на светулки да се излекуват и заздравят зъбите.
Ако дефектите са само в областа на венеца (зъбната шийка), най-добре е да се коригират само с директни възстановявания с фотополимер. Така ще бъде здраво и естетично. При светулките ще се увеличи малко обемът на зъба ( с около 0,3 мм), което във вашия случай е по-неудачно според мен.
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
  #383  
Стар 4th June 2007, 23:13
Аватара на choco_lady
choco_lady choco_lady не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Apr 2007
Мнения: 21
По подразбиране

Добре знам,че е малко нахално ама и аз искам да попитам нещо.Предните ми два зъба са много големи и не мога да и понасям.Искам да попитам какви варианти има за оправянето им или неможе и цял живот ще си ги търпя.
Отговори с цитат
  #384  
Стар 5th June 2007, 09:34
mery1310 mery1310 не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Jun 2007
Мнения: 4
По подразбиране светулки

Благодаря на д-ор Венелинив за полезните съвети.
Отговори с цитат
  #385  
Стар 7th June 2007, 12:46
Milichka Milichka не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Jun 2007
Град: Varna
Мнения: 1
По подразбиране

Видях, че тук във форума участват добри специалисти стоматолози и затова се регистрирах за да попитам нещо
Значи имам един зъб горе мисля че седми(предпоследен, защото след него имам мъдрец), който е умъртвяван преди време (около 5 г.). Пломбата му вече е грапава и се рони, защото е от старите бели пломби, които не са фотополимерни и трябва да я сменя. И въпроса ми е пречи ли това на каналите на зъба, трябва ли да се почистват и после наново да се пълнят или може да се изпили пломбата и да се сложи отгоре фотополимер. И още нещо да попитам: преди година ми се наложи пак да ми умъртвяват зъб, тогава една много добра зъболекарка ми прави зъба и ми каза че зъбните канали вече не се пълнили с паста, ами с някакво биоактивно вещество за да не почернявали. Ще може ли да ми обясните разликите между тези материали за запълване на каналите и да кажете дали според вас на зъба на които ще сменям пломбата е добре да му се смени и пълнежа на корените или не. Надявам се да ми разберете бъпроса, че май дълго стана и ще се радвам ако някой ми отговори
Отговори с цитат
  #386  
Стар 7th June 2007, 13:35
d-r Tiankov d-r Tiankov не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Feb 2007
Град: София
Мнения: 93
По подразбиране

Добър ден! Разбрах въпросът ви и моя отговор е :
Ако проведеното кореново лечение е добро( това може да се разбере от Ro снимка разгледана от стоматолог), тогава не е нужно да се прави релечение. Вашият стоматолог може(дори е задължително) да подмени старата химиокомпозитна пломба с нова фотокомпозитна. Прав е колегата,който е споменал за новите канални обтуровъчни материали.Но за тях повече може да ви каже д-р Венелинов.
Лек ден!
__________________
http://www.alphadent-bg.com/
Отговори с цитат
  #387  
Стар 7th June 2007, 13:48
svetlana33 svetlana33 не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Jun 2007
Мнения: 1
По подразбиране

Здравейте,
Имам един въпрос към стоматолозите.
Венеца на единият от предните ми долни зъби е оголен доста (от около 2-3 години). Аз живея в малък град и когато отидох при стоматолога ми за съвет, той каза, че не може да се възстанови . Скоро разбрах, че не е така. Въпросът ми е какво точно трябва да се направи - по хирургичен начин ли става това, колко време отнема, болезнено ли е. И оголеният венец задължително ли означава, че има пародонтит или пародонтоза? Благодаря ви предварително за отговорите! И още нещо - ако може да ми препоръчате добър специалист в Пловдив.
Отговори с цитат
  #388  
Стар 7th June 2007, 22:38
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от choco_lady
Добре знам,че е малко нахално ама и аз искам да попитам нещо.Предните ми два зъба са много големи и не мога да и понасям.Искам да попитам какви варианти има за оправянето им или неможе и цял живот ще си ги търпя.
Извинете ме, че отговарям чак сега.
Всичко зависи от големината им. Вероятно те са си нормални по размер, а страничните резци (съседните зъби) са по-малки. Възможно е и поради неправилна подредба те да изглеждат по-големи. Принципно, ако наистина има проблем, то те могат да се коригират (големите или съседните), но ако всичко е наред, а визуално само зъбите стърчат над останалите (нормално е да са по-дълги 1 мм), то тогава е по-добре да не се пипат здравите зъби.
Бих могъл да кажа, че красотата е важно нещо, но здравето е по-важно.
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
  #389  
Стар 7th June 2007, 22:52
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Milichka
Пломбата му вече е грапава и се рони, защото е от старите бели пломби, които не са фотополимерни и трябва да я сменя. И въпроса ми е пречи ли това на каналите на зъба, трябва ли да се почистват и после наново да се пълнят или може да се изпили пломбата и да се сложи отгоре фотополимер. ......
...Ще може ли да ми обясните разликите между тези материали за запълване на каналите и да кажете дали според вас на зъба на които ще сменям пломбата е добре да му се смени и пълнежа на корените или не....
Бих желал да допълня изчерпателният отговор на д-р Тянков.
Ако пломбата е добре и не е започнала да се отлепя по ръбовете (да се появяват пукнатини, процепи, да се отчупват парчета по границата със зъба), то тогава няма нужда да се прелекуват каналите. Ако обаче това не е изпълнено (т.е. зъбът е разхерметизиран), то най-добре е каналите да се прелекуват и тогава да се пломбира зъбът. Това се налага поради факта, че след разхерметизирането навлизат микроби вътре в зъба, а след 14 до 60 дни те стигат до коста на върха на корена.
По повод новият (който всъщност е доста стар) материал, нар. гутаперка (gutta-percha), ако искате повече информация можете да прочетететук:
http://www.venelinov.com/pdf/10.pdf
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
  #390  
Стар 7th June 2007, 22:55
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от svetlana33
Здравейте,
Имам един въпрос към стоматолозите.
Венеца на единият от предните ми долни зъби е оголен доста (от около 2-3 години). Аз живея в малък град и когато отидох при стоматолога ми за съвет, той каза, че не може да се възстанови . Скоро разбрах, че не е така. Въпросът ми е какво точно трябва да се направи - по хирургичен начин ли става това, колко време отнема, болезнено ли е. И оголеният венец задължително ли означава, че има пародонтит или пародонтоза? Благодаря ви предварително за отговорите! И още нещо - ако може да ми препоръчате добър специалист в Пловдив.
Този проблем се нарича рецесия. С него се занимават пародонтолозите (колегите лекуващи венци). Принципно лечението става чрез хирургична манипулация и не е болезнено. За съжаление аз не мога да ви дам повече информация по въпроса. Ще поразпитам за пародонтолози в Пловдив и ако мога ще ви препоръчам някой.
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Козметичнастомотология
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 11:44.