IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #71  
Стар 30th September 2007, 21:12
Аватара на Gia
Gia Gia не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Sep 2006
Град: София/Варна
Мнения: 715
По подразбиране

Нека да изразя и аз мнението си за стачката.
Аз напълно я подкрепям.
И тъй като съм далече от родината (но постоянно следя безумията, които се случват), в една различно уредена държава, ми се струва, че безотговорността на очилатия кретен, заемащ важния пост на министър на образованието е пословична!
Не е възможно в интелигентна държава той да се обръща към председателя на учителския сидикат (или към който и да било друг) с думите да престане с глупостите си поне за една минута!
Към тези, които зомбирано приповтарят думите на манипулираните медии, че искането на учителите било само за 100% увеличение на заплатите-не, бих искала да вметна, че ако ги интересуваше какво точно искат, може да попитат някой от стачкуващите!
Защото проблемът не е в това, че децата няма кой да ги гледа за 2 седмици.
Проблемът идва от факта, че поради ниското заплащане голяма част от започващите работа като учители са абсолютни непрофесионалисти, неспособни да се реализират другаде.
И тези 'симпатяги' ще учат най-скъпото ви същество.
И съвсем между другото искам да се поставят на тяхно място-ей, така, за един ден. Да отидат в училище, където в час на милите ученици ще им звънят телефоните, те ще се опитват да въдворят ред, а в отговор ще получават, че баща им прави на ден колкото те за месец примерно.
Искам да видя колко е лесно да си на половин работен ден, когато носиш отговорност за поне 20 във възраст, когато хормоните и тоталната липса на заинтересованост от родителите си казват думата.
Отговори с цитат
  #72  
Стар 1st October 2007, 09:39
Аватара на Nelina_02
Nelina_02 Nelina_02 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jul 2007
Мнения: 2 260
По подразбиране

Аа съм за стачката, най- малкото се вдигна доста шум и ще видим докъде ще доведе това, а не да си стоим смирено или да си "заровим главата в пясъка" и се правим, че окoло нас нещата са добре, това безхаберие не е обхванало само политиците, но и "обикновените" хора.

Но Bruto не е прав, ние сме на първо място по интелект, я вижте какви нови технологии открихме, какви заводи имаме, какъв износ правим, каква армия, а бе най-великите,
аааааааа,я чакай,чакай, че видях един много интелигентен българин през прозореца ми, а , но той какво прави интелигентно рови в кофата за боклук, не с ръка а с пръчка, еее, браво браво още едно нововъведение в 21 век.

Горкичкият интелигентен българин къде ли му е отишла "интелигентната" японска пенсия от 3000 долара.???
Отговори с цитат
  #73  
Стар 1st October 2007, 12:00
Аватара на Beautiful_
Beautiful_ Beautiful_ не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jan 2007
Град: Варна, морето...в сините вълни
Мнения: 4 173
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от bruto
Beautiful ти кога за последно си контактувала с индийци,цигани и араби???Не е тук мястото да обяснявам защо имам такова мнение за тях.Искам само да ти кажа,че от дългогодишното ми обикаляне по света разбрах,че преди нас(българите) по интелект и сериозност са само японците и германците.
ДА ЖИВЕЕ БЪЛГАРИЯ И ХОРАТА КОИТО Я ОБИчАТ.
много хубаво обаче явно високия ни интелект ни пречи да живеем добре. завиждам на хората от другите страни, които хем нямат интелект, хем имат пари
__________________
"Уважавам само тези, които ми опонират, но нямам намерение да ги търпя."
Отговори с цитат
  #74  
Стар 1st October 2007, 13:07
chervenokoska_2 chervenokoska_2 не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jan 2007
Град: сред болката
Мнения: 581
Изпратете съобщение чрез ICQ до chervenokoska_2
По подразбиране

така и никой, който подкрепя стачката като форма на отстояване на правата, не ми каза какво да ги правя децата ми, докато няма детска градина... Баби няма, нито болнични, гледачка не мога да взема, разведена съм. Айде поне едно смислено предложение!
__________________
Аз съм красива и здрава, защото раста в пеницилинова среда - мухльо до мухльо!
Отговори с цитат
  #75  
Стар 1st October 2007, 14:52
chick chick не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jun 2006
Мнения: 565
По подразбиране

Няма да коментирам мненията ви за учителската стачка, само ще пейстна мнението, което изказах в един друг форум.

Цитирай:
Аз подкрепям исканията на учителите за сериозно увеличение на заплатите и сега ще ви обясня защо.
Най-напред, много добре знам колко тежко и отговорно е да си учител, защото аз самата имам педагогическо образование и в продължение на две години бях учителка, а и съм дете на учителка. За хората отстрани изглежда лесно, но честно да ви кажа, не е така. Работата е наистина адски натоварваща. Ако човек дава всичко от себе си, след 4-5 часа се чувства като изцеден. Не е никак леко работното време на учителите, и те като всички останали са длъжни да стоят по 8 часа на ден в училище, както Апо спомена по-горе. Освен това на учителя работата не се изчерпва само с влизане в час и изпяване на урока. За да може учитела да си "изпее" урока е нужна подготовка, която понякога отнема 1-2 часа на урок. И представете си какво става, ако учителят на другия ден трябва да има часове с 4 различни класа например, така че това не е малко време. Другото нещо е, че освен подготовка на уроците, има куп домашни и контролни за проверка, поне при мен беше така, защото просто предметът, по който преподавах го изисква - английски език. Напрежението и натоварването са много големи - понякога се налага да стоиш прав в продължение на 5-6 часа, защото според методиката учителя не бива да сяда на стола зад бюрото, а да е пред учениците или да е сред тях. И ако в този ден учителят е дежурен, дори и през междучасията не може да си почине, защото трябва да стои на коридора и да въдворява ред. Така че моля ви не подценявайте работата на учителите. Една от причините да напусна беше, че не исках повече да си нося работа за вкъщи, защото наистина не можех да си почина. А не исках да я карам през просото, защото работата ми харесваше, а и бях млада и амбициозна и исках да се представям максимално добре.
Друга причина да напусна - ниската заплата. Кажете ми как се живее с 250 лева? Е, аз не можех, и напуснах, сега заплатата ми е в пъти повече, но за съжаление работата не ми доставя такова удоволствие.
Трета причина да напусна - отношението на обществото към учителите. Като кажех някъде, че работя като учителка, всички започваха да ме съжаляват и да ме съветват да напусна, че те "даскалиците за нищо не стават". Ето това отношение много ме дразнеше. А да не говорим за отношението на учениците и родителите. Учениците не уважават учителите си, защото и родителите им не го правят. Много пъти съм чувала родители да говорят с пренебрежение и да обиждат учителите на децата си и то пред самите си деца... А съм била свидетелка на случай, в който едно дете се беше провинило нещо, и родителят му изкара учителката виновна за това, че собственото му дете не е възпитано. Ето тук е една от основните заблуди. Работата на учителя е да преподава и да дава пример на децата, а не да ги възпитава. Основното си възпитание децата трябва да го получат вкъщи. В това отношение учителите не могат да заместят родителите. И когато вкъщи на детето му се втълпява, че учителката за нищо не става, това дете съответно после не я уважава.
Да, признавам, че има некадърни учители, които не заслужават да упражняват тази професия, но заради тях не трябва да страдат съвестните, които си вършат работата добре. Но, ако трябва да съм честна, аз съм научила много дори и от учителите ми, които не харесвах, и които според мен не се справяха достатъчно добре с работата си.
Не одобрявам това, че хората смятат, че шофьорите заслужават по-високи заплати от учителите. Ама как така! Това е все едно да кажете, че няма смисъл от висшето образование. Че аз тогава защо съм учила 5 години в университет и съм инвестирала толкова много пари в образованието си. Ами не е честно! Мислите ли, че е честно вишистите да са по-ниско платени от нискоквалифицираните работници!!!
Друг въпрос, с който често се спекулира, са частните уроци. Колкото и да не ви се вярва, мнозинството от учителите не дават частни уроци. В моето училище така припечелваха допълнително пари много малка част от учителите. И не си мислете, че от частни уроци се печели кой знае колко много. А и да не забравяме, че учителите са принудени да дават частни уроци в малкото си свободно време точно заради мизерните си заплати. В крайна сметка и те имат деца, които трябва да хранят и обличат. Майка ми има няколко колежки, които сами гледат по две деца с 300 лева заплата, носят само дрехи от втора употреба, имат измъчен вид, и учениците им се подиграват. И това ако не е унижение!
Та така... Мога още много да говоря по тази тема, защото съм силно свързана с тази професия още от дете. Уважавам труда на тези хора и смятам, че заслужават дори по-големи заплати от тези, за които настояват.
__________________
Je suis comme je suis
Отговори с цитат
  #76  
Стар 1st October 2007, 16:28
darimai darimai не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Aug 2007
Мнения: 1 047
По подразбиране

Аз прекалено много и прекалено скоро съм патила от некадърни даскали и като цяло бях против стачката. Но днес минах покрай Руската гимназия и се включих в подписката. Само заради двамата истински учители който съм срещала през живота си, който наистина оказаха положително влияние върху живота ми. Нека спрем да си мрънкаме по инерция и да си дадем сметка, че малкото истински учители са били безценни за всеки от нас.
__________________
Some other time, some other place.
Отговори с цитат
  #77  
Стар 1st October 2007, 17:45
CREAMpie CREAMpie не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Sep 2007
Мнения: 304
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Gia
...Към тези, които зомбирано приповтарят думите на манипулираните медии, че искането на учителите било само за 100% увеличение на заплатите-не, бих искала да вметна, че ако ги интересуваше какво точно искат, може да попитат някой от стачкуващите!
Защото проблемът не е в това, че децата няма кой да ги гледа за 2 седмици.
Проблемът идва от факта, че поради ниското заплащане голяма част от започващите работа като учители са абсолютни непрофесионалисти, неспособни да се реализират другаде.
И тези 'симпатяги' ще учат най-скъпото ви същество.
И съвсем между другото искам да се поставят на тяхно място-ей, така, за един ден. Да отидат в училище, където в час на милите ученици ще им звънят телефоните, те ще се опитват да въдворят ред, а в отговор ще получават, че баща им прави на ден колкото те за месец примерно.
Искам да видя колко е лесно да си на половин работен ден, когато носиш отговорност за поне 20 във възраст, когато хормоните и тоталната липса на заинтересованост от родителите си казват думата.
Отдавна в България медиите не са манипулирани, прекалено много са, за да успее някой да ги изманипулира. Исканията си учителите могат да споделят точно по тези медии и те го направиха - увеличение сто процента и против диференцираното заплащане. Само че характерно за държавния сектор у нас е, че заплатите в него като цяло са смешни, това важи като започнеш от чистачката в общината, минеш през учители, лекари, социални работници, администрация, та стигнеш чак до депутати. Така например един български депутат взима около 700 евро заплата, интересна сума, сравнено с колегите му в чужбина. Вероятно затова и работата му е толкова некачествена, той е абсолютен непрофесионалист, неуспял да се реализира другаде. Та в тази връзка трябва да се помисли и за покачване на депутатската заплата, защото явно е, че няма стимул да я върши както подобава.
Аз, както споменах по - напред, мисля, че исканията за по - високи заплати са справедливи. Но нека не забравяме и в каква реалност живеем.
Отговори с цитат
  #78  
Стар 1st October 2007, 23:42
Аватара на Тайна
Тайна Тайна не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Feb 2005
Град: Under The Stars, USA
Мнения: 817
По подразбиране

Напълно подкрепям стачкуващите учители Направо им се чудя как живеят с толкова малко пари Уважавам труда на учителите и мисля, че те заслужават много повече.Нека всеки,който не е доволен от заплащането си и има висше образование да стачкува, друг начин явно няма.Класната ми от гимназията работеше на три места и това се отразяваше на преподаването и, въпреки, че беше страхотен преподавател.Аз страшно много обичам децата и преди време сериозно се замислях дали да не стана учителка, но се отказах точно заради ниското заплащане и неуважението към учителите като цяло

П.П Червенокоска_2, съжалявам за проблемите ти заради стачката.Няма ли някакъв начин да водиш децата си в училище/детска градина където не стачкуват, няма ли нещо като сборни групи например
__________________
But I still haven't found what I'm looking for...
Всяко зло за добро...
Внимавай какво си пожелаваш...
http://www.lowcarbfriends.com/bbs/
Отговори с цитат
  #79  
Стар 2nd October 2007, 00:03
Aliq Aliq не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Jun 2007
Мнения: 306
По подразбиране

Аз съм За проблемите в образователната система.

Ниско образованите ученици стават нискокачествено образовани студенти,а после стават нискокачествени учители.или с други думи така заложените проблеми започват да се самовъзпроизвеждат
Всеки учител който паралелно с държавното учителстване се занимава с частни уроци или е по кадърен или е по трудолюбив от колегите си или просто има нужда от допълнителен доход.Но много малка част от всички учители се занимават с допълнителни частни уроци.
Образованието особенно средното ,няма достатъчно търсене сред об-вото и затва заплатите на учителите са ниски.И не е случаен факта чесегашната учителска стачка започнаха именно и учителите от средното образование.
Истината е че сега в България има прекалено много средни училища,повечето от които предлагат обучение или по стари и несъответстващи на сегашните нужди на об-вото програми или предлагат обучение по изобщо ненужни за об-вото професий
Има напълно измислени и ненужни училища.АЗ съм от Плевен,техникума по туризъм в Плевен в които от 20 години не съществува никъв туризъм ,техникума по нефтодобив в Долни Дъбник ,в които няма нефтодобив от незнам си кога 30,40 години.
Изучаването на програмиране и програмни езици е ненужно и излишно в масовите средни у-ща а също и в професионалните които не са тясно специализирани в компютърната сфера.
Иначе казано в системата на образование има не просто трески за дялане,а нещо много повече и нещо мн по сериозно .В системата на образованието учителските заплати са върхът на айсберга.Както и финансирането на образователната система.Нещата в образ система са Фундаментално сбъркани ,тоест в принципите си и в основата си.И парите са само част от проблема.Но докато не се решат фундаменталните въпроси ,парите никога нищо няма да решат за постоянно .Ако проблемите с образователнара система се реши ,то проблема с парите ще се реши автоматично.
Изходът от стачката ще са никъкви или в наи добрия случай ще са временно положителни за учителите
Отговори с цитат
  #80  
Стар 2nd October 2007, 23:53
bruto bruto не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Sep 2007
Град: Montreal,Canada
Мнения: 25
По подразбиране

Beautiful парите не правят хората по-щастливи....а интелекта.Ако искаш ми повярвай,лично съм го изпитал.Живееш в прекрасен град....просто се забавлявай и се научи да гледаш на живота от високо.Всяко нещо което си го купиш с пари му се радваш за кратко и после ти става част от ежедневието,а съществените неща не можеш да ги купиш с пари без значение къде живееш и колко печелиш.

be you
__________________
be you
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Учителскатастачка
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 21:35.