IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

10-те непознати археологически обекта у нас

19 февруари 2016 08 00

Къде можете да научите за нови късчета от историята ни

Пещера Козарника. Снимка: nasamnatam.com

Пещера Козарника. Снимка: nasamnatam.com

Повечето от нас са чували за най-големите археологически открития на нашето време. Познаваме и културно-исторически обекти като Царевец, Стария Несебър, Мадарския конник, Рилски манастир, Боянската църква, Свещарската гробница и др. Но страната ни е сред най-богатите на културно наследство и откриването на нови обекти не е нещо необичайно.

Кои са 10-те малко познати места, които можем да посетим, за да открием нови късчета история, разкри гл. ас. Боян Думанов, ръководител на департамент археология в НБУ в предаването „Десет“ по Bulgaria ON AIR

Пещера „Козарника“, с. Орешец, Видин – Тя е изключително важна за археологията, защото покрива диапазон от трите главни палеолитни епохи. В тях се открива човешко присъствие, намерена е дори подбедрица от неандерталец, отнасяща се към 60 хил. г. преди нашето време.

Халколитен рудник „Ай-Бунар“, Старозагорско – Той е почти невидим. В пластовете от V-IV хил. пр. Хр. са открити множество медни предмети и медна руда.

Укрепено селище в м. „Чертиград“, Етрополско – Труднодостъпно е. През античността се превръща от крепост в укрепено убежище.

Късноантична крепост на н. „Св. Атанас“, Бяла – Това е по-скоро укрепено селище с интересно общество, обединено около култа и чудесата на църковния храм, построен през IV век и съществуващ до VI век.

Емпорион Дискодуратере, гр. Дряново – Една изключително интересна структура в класическата и римската древност. Емпорион е буквално тържище – центрове на надрегионална търговия.

Римски и средновековен град Дуросторум-Дръстър – Много труден за проучване, защото се намира изцяло под гр. Силистра, дори е разделен на две части – едната в територията на България, а другата в Румъния. Знаков паметник от римската епоха е Силистренската гробница.

Еленска Базилика, гр. Пирдоп – Това е втората куполна базилика в България. Тя е укрепена и се смята, че е била култов център на обкръжаващите я села.

Крепост в м. „Големаново Кале“, с. Садовец, Плевенско – Превзета е след доста сериозна обсада от аварите. Опожарените пластове са дебели, открити са метални части от стрели, скелети от тела, както и множество богатства и предмети.

Средновековна крепост „Аневско Кале“, гр. Сопот – Много добре запазен обект, но много труднодостъпен. Смята се, че е средновековният град Копсис.

Средновековен град „Червен“, Русенско – Изключително живописен, отговарящ на всички критерии за средновековен град от Второ българско царство. Добре запазен е и се дели на две части – горен и долен. Строен е в ранно византийско време.

Автор - снимка
Автор на статията:
Александър Попов

КоментариКоментари