Анджелина Джоли отново използва профила си в социалната платформа, за да привлече вниманието към истински важните неща в света. Този път тя се застъпи за жените в Иран, които от няколко седмици протестират след убийството на 22-годишната Махса Амини.
Амини умира на 16 септември в Иран, след като е задържана от Моралната полиция в страната по обвинения, че носи хиджаба си твърде разпуснат. Демонстрациите започнаха, след като се появиха подозрения, че момичето е починало вследствие на побой в ареста. Снимки от болницата, където Амини се бореше за живота си, се появиха в социалните мрежи. На тях се вижда, че тя е цялата в синини, лицето ѝ е покрито с марли и е поставена на изкуствено дишане.
Постепенно недоволството на жените в Иран се надигна и в социалните мрежи започнаха да се появяват клипове, в които те режат косите си. На улицата пък някои от тях демонстративно изгаряха хиджабите си в израз на недоволство към ограниченията.
Преди няколко дни Джоли сподели снимки в профила си в Instagram, които показват ситуацията по улиците в Иран. По този начин актрисата се опитва да привлече вниманието на последователите си и да ги информира какво се случва в Близкия изток.
„Уважение за смелите, неукротими и безстрашни жени в Иран. Всички тези, които са оцелели и са се борили в продължение на десетилетия, тези, които вървят по улиците днес, и Махса Амини и всички млади иранки като нея. Жените нямат нужда от управление на морала им, от промяна в мисленето им или от контрол върху тялото им. Те имат нуждата да живеят свободно и да дишат без насилие и заплахи“, написа Джоли.
В публикацията тя включи и кратко описание на това, което се случва в Иран. По думите ѝ, протестите продължават повече от две седмици в отговор на смъртта на 22-годишната Махса Амини. Допълва, че от началото на демонстрациите е било съобщено за брутална атака от страна на полицията, която е причинила смъртта на повече от 70 души.
От организацията за човешки права в Иран пък съобщават за поне 76 протестиращи, които са били убити от полицията. Според тях, сред жертвите има потвърдени шест жени и четири деца. В момента в Иран няма достъп до социалните мрежи като Instagram и WhatsApp.
В отговор на смъртта на Амини, социалните мрежи се изпълниха с клипове и снимки в подкрепа на жените в Иран. Критиките бяха насочени главно към съществуването на Моралната полиция, която се определя като правоприлагащ орган и арестува жени за носене на хиджаб по неподходящ начин. Освен това, според запознати, полицията налага и други ограничения върху свободата на изразяване.