fallback

Добрият пример – Майкъл Шийн изплати дълг на 900 души, продаде къщите си заради бездомни

11 March 2025 18:30

Той определя себе си като актьор с нестопанска цел

Снимка: Getty Images

Добрият пример е навсякъде около нас. Нали? Или поне така са ни казвали родителите, опитвайки се да ни научат самите ние да виждаме по-добрата част на света, да се съсредоточим върху нея и да затворим очи за несправедливостта, злобата и завистта. 

В днешно време обаче сякаш става все по-трудно да следвате съветите на родителите си, виждайки как егоизмът и жаждата за победа на всяка цена бележат връх над доброто и стойностното. В такива моменти искаме просто да се пренесем в един по-добър свят, макар и само за няколко часа, за да забравим за реалността, в която живеем. И това ни се предлага от романтичните филми на Холивуд, в които доброто и любовта винаги побеждават, независимо какво се изпречва на пътя им.

Но днес няма да си говорим за кино. Днес ще си говорим за човек, представител на Холивуд, чието име може да не ви е толкова познато, но се оказва животоспасяващо за множество хора. Личност, която не трупа награди, не се появява на червени килими и не снима реклами за известни марки, но в същото време прави нещо много по-стойностно – помага на нуждаещите се. На онези, които никога няма да стигнат до Холивуд, камо ли да се докоснат до блясъка на скъпите рокли и бижута, но Холивуд може съвсем спокойно да стигне до тях. Само ако поиска. 

На вашето внимание представяме Майкъл Шийн, който няма нищо общо с Чарли Шийн. Единият е роден в Нюпорт, Уелс, докато другият се ражда в известното семейство на Мартин и Джанет Шийн в Ню Йорк. И докато американският Шийн е доста по-известен от британския си съименник, то днес няма да говорим за лошото, а за доброто момче на Холивуд. 

Снимка: Getty Images

Майкъл Шийн е известен само на запалените киномани, които ще го познаят основно като злодей на екрана. Той играе върколак в „Подземен свят“, един от древните вампири в „Здрач“ и сериен убиец в „Блудният син“. 

В реалния живот обаче Майкъл е съвсем различна личност и всъщност е благ, колкото усмивката му, която стопля душата дори през екрана. 

През 2023 година Шийн влиза в пощенската служба в Порт Талбот, южен Уелс, за да изтегли 100 000 паунда. Първоначално дамата зад стъклото смята, че се шегува и само се усмихва, докато не осъзнава, че човекът срещу нея говори сериозно. Служителката се обръща към колега с въпроса „Мога ли да изтегля 100 000 паунда?“, на което той отвръща с отрицание. 

„Беше много забавна“, казва Шийн в новия си документален филм „Тайното раздаване на милиони от Майкъл Шийн“ (Michael Sheen’s Secret Million Pound Giveaway), който се разработва от Channel 4. В него става ясно, че молбата за изтеглянето на парите е част от двугодишния проект на актьора да използва личните си средства, за да изкупи едномилионен дълг на общо 900 души от южен Уелс и веднага да го изплати. 

Майкъл Шийн с Дженифър Лорънс и Крис Прат. Снимка: Getty Images

Той не знае кои са тези хора (защитата на личните данни предпазва информацията), но се надява, че информацията за изплатения дълг ще достигне до всеки засегнат, както и ще хвърли светлина върху тъмните ъгли на скъпите кредити и какво се случва, когато дълговете се продават на колектори. 

Майкъл Шийн работи върху тази област от 2018 година, когато създава End High Cost Credit Alliance. Той се поинтересувал от темата още докато живее в Лос Анджелис и гледал шоуто на Джон Оливър, който похарчил около 60 000 долара, за да изкупи медицински дълг на стойност 15 милиона долара, за да го изплати. Чудейки се дали би могъл да направи нещо подобно, той открил, че е по-трудно в Обединеното кралство, отколкото в Америка, но вече бил решен. Ужасен от начина, по който най-бедните хора били принудени да използват кредити с високи лихви, които стават невъзможни за изплащане или се предават на колектори, Шийн решил да действа. 

През 2021 година Майкъл се обявява за актьор с нестопанска цел – малко преувеличено описание, но основано на убеждението му, че носи отговорността да вложи колкото може повече от приходите си в каузи и проекти. Голяма част от това се съсредоточава около неговата общност в Порт Талбот, където наскоро затворила и последната доменна пещ на стоманодобивния комбинат. Според официални доклади, в южен Уелс 30% от децата живеят в бедност. 

Шийн казва, че фокусът на живота му се променил преди десетилетие, когато работи по своята версия на The Passion в Порт Талбот. Тогава той наема 1000 местни хора, които го свързват с множество обществени организации. 

„Научих неща, за които въобще не подозирах до този момент“, казва Шийн. Въпреки че е роден в Нюпорт, той се мести в Порт Талбот със семейството си, когато е на осем години. 

За актьора е болезнено да научи, че младите болногледачи в града – деца, които се грижат за болни или родители с увреждания – нямат възможност за развлечение освен боулинг или кино веднъж седмично. Друга жена, която е загубила сина си и е приятелка на Шийн от училище, е създала група за борба с тъгата, за да помага на хора в нейната ситуация. „И след това, няколко месеца по-късно, се връщам и парите ги няма. Отрязани са. Това ме накара да осъзная не само какво правят хората, но колко нефинансирани са“, казва Шийн.

Снимка: Getty Images

20-те и 30-те години на Майкъл се фокусират изцяло върху създаването на успешна кариера в киното и театъра. Става известен с това, че се вживява в различни персонажи от реалния живот – от Тони Блеър до Брайън Клъф. Създаде си малък холивудски балон, живеейки в Лос Анджелис, където отглежда дъщеря си от предишната му връзка с Кейт Бекинсейл. След това обаче идва време за The Passion – проектът, който го връща към корените. 

Срещите му с жестоката реалност са били много през годините. Посещавайки бежански лагер с УНИЦЕФ, той наблюдава как недохранено дете събира оризови зрънца от кална земя. Чувствайки се смазан, Шийн попитал колко бързо може да прехвърли пари от банковата си сметка на това конкретно дете, но му било казано, че нещата не стават по този начин. 

„Спомням си, че сключих нещо като сделка със себе си. Няма да дам пари на това дете, но бих могъл да направя нещо друго“, казал си той. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Homeless World Cup (@homelessworldcup)

Когато се връща в Порт Талбот, един от проектите му е Световната купа за бездомни през 2019 година. Шийн ръководи кандидатурата на Кардиф за домакин на годишния турнир, събиращ 500 играчи от 50 държави – всички от които се борят с бездомността. Когато финансирането пропада, актьорът в крайна сметка продава къщите си в Лос Анджелис и Уелс, за да плати за турнира. 

„Първоначално си помислих, че това е краят на всичко. Искам да кажа, че нищо не ми остана. Не само това, бях в огромни дългове – все още ги изплащам“, признава актьорът. 

По това време партньорката му Анна Лундберг е бременна с първата от двете им дъщери. Въпреки деликатната ситуация, тя подкрепя Шийн в безкористната му дейност. Актьорът казва, че е благодарен за вярата на Анна и е категоричен, че не би могъл да преживее всичко това без нейната подкрепа. 

Успява да преодолее загубата на огромното си богатство и луксозните си имения. „Научих много от това – за себе си и за това какво е важно за мен – и научих, че това не е краят на историята. За мен това по-скоро беше началото“, казва Шийн.

Освен че научава важен урок за себе си, Шийн казва, че успява да почувства и повече сила за промяна. „Мисля, че едно от най-разрушителните неща в начина, по който живеем сега, е, че постоянно сме заобиколени от несправедливост или усещане за неща, които не са правилни, и въпреки това се чувстваме така, сякаш не можем да направим нищо по въпроса. Научих, че ако се ангажираш по какъвто и да е начин, поне ти позволява да се чувстваш сякаш правиш нещо“, казва той. 

Майкъл и Анна. Снимка: Getty Images

Така на Шийн станало ясно, че тъй като той има потенциала да печели много, дългът му идва с управляеми лихвени проценти – нещо, което не е достъпно за приятели и семейство, борещи се със скъпи заеми и кредити.

В документалния филм той среща жена, която управлява обществена фитнес зала и е използвала кредитна карта, за да покрие основни нужди, но лихвите са толкова големи, че тя едва можеше да се справи с изплащането. Шийн се надява, че филмът ще разбие някои от митовете, „че някак си хората, които имат проблеми с дългове, сами са се вкарали в тях, защото правят екстравагантни избори, които не могат да си позволят. Като говорите с хора, които работят, може би работят на две работни места – това са хора, които са невероятно находчиви, невероятно издръжливи. Те не отиват на екстравагантни празници или нещо подобно. Просто се опитват да свържат двата края“. 

Много от тези „лоши кредити“ се продават в пакети от банките на колекторски фирми за по-малко пари. Но вратичката тук е, че не само тези „акули“ могат да изкупуват дълговете. 

Така Шийн успява да се включи в „схемата“ с основана от него компания, която за 100 хил. паунда придобива дългове на стойност 1 млн. паунда. Самата компания е регистрирана на чуждо име, а актьорът се стреми да се държи на ръка разстояние, за да не се разбере какви са намеренията му.

Шийн с колегата си от „Добри поличби“  Дейвид Тенант. Снимка: Getty Images

Влагането на собствените му пари в изкупуването и изплащането на дълг на 900 души, е важно за Шийн. На критиците, които го упрекват, че разглася доброто си дело, за да спечели повече слава, актьорът отговаря, че го прави, за да може да насърчи повече заможни хора да последват примера му. 

„Не го правя, защото искам хората да ме мислят за велик. Искам да създадем алтернативи, защото този начин на живот не работи вече“, категоричен е Майкъл Шийн. 

За още новини от истории на звездите последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook  

Автор на статията:
Дарена Найденова
Сподели
добрият пример Майкъл Шийн бездомни дълг помощ
0 коментара
fallback