Вече многократно сме разисквали темата за акупунктурата.
Изводите като цяло са три: противно на очакваното не боли; определено помага; има разнопосочни действия, най-известното от които е облекчаването на болката.
Как точно действа иглолечението?
То потиска болката в мускулите, защото улеснява освобождаването на молекулата аденозин, която има болкоуспокоителен ефект.
Екип от американски учени идентифицирали ролята на тази молекула при акупунктурата.
Те извършили експеримент с мишки, които изпитвали болка в едното си краче.
Те били подложени на 30-минутна акупунктура, като тънки игли били забити в точка близо до коляното на гризача.
Учените установили, че болката намаляла у две трети от мишките и че нивото на аденозина в тъканите около иглите е 24 пъти по-високо, отколкото преди началото на терапията.
Ако рецепторът на аденозин бъде отстранен, акупунктурата няма никакъв ефект. В случай, че нивото на аденозина бъде увеличено, болката намалява дори без акупунктура.
Ако пък мишките приемат лекарство срещу левкемия, наречено деоксикоформицин, което забавя изчезването на аденозина в мускулите, молекулата се натрупва и ефектът от акупунктурата е по-продължителен.
Според учените, този експеримент добавя нови ясноти относно чудодейното въздействие на източното лечение.
Оказва се, че лекуваните по този начин пациенти са способни да се справят с болките по напълно естествен начин, без намесата на каквито и да е химически медикаменти, много от които имат двуяко действие – помагат срещу болка, но вредят на черния дроб, например.
Струва си да опитаме.