Дехидратацията е патологично състояние, при което е намалено съдържанието на вода в организма. Обезводняването, при което се наблюдава намаляване на телесното тегло с 10-20 %, е свързанo с опасност за живота.
Един напълно здрав човек губи живота си, ако остане без вода за 7-10 дни, а при суха и гореща атмосфера - за 3-5 дни.
Най-често дехидратиране на организма се получава при диария. Останаите причини са: хранително натравяне, упорито повръщане, стеноза на пилора, токсикоза на бременността, полиурия (при диабет), заболявания на бъбреците, хипервитаминоза с витамин Д, хиперпаратиреоза, болест на Адисон, прием на диуретици.
Дехидратиране може да настъпи при обилно потене и изпаряване на вода с издишването на въздуха, което е типично при прегряване на организма, сепсис, тежки инфекциозни заболявания, висока температура. Обезводняване се наблюдава и при остра кръвозагуба, загуба на плазма при сериозни изгаряния
Дефицит на телесни течности може да се появи и при хора с емоционални разстройства, заради гладуване и недостатъчен прием на вода. Проблемът се среща при безпомощни болни, възрастни и деца, за които не се полагат адекватни грижи. Съществуват и психогенни заболявания, при които болните губят усещането за жажда.
Рискът от дехидратиране на детския организъм е много по-висок, тъй като тъканите в детското тяло съдържа повече течности, отколкото на възрастните, а същевременно водно-солевият обмен е несъвършен.
Обезводняването при децата най-често се свързва с диспептичните разстройства. При новороденото най-специфичната причина е адреногениталния синдром. При кърмачето – недостатъчен прием на вода, най-вече при хранене с адаптирани млека.
Загубата на вода обикновено е причинена от прекомерното отделяне на натрий и други осмотични активни вещества. При това концетрацията им в междуклетъчната течност може да не се промени съществено (изоостмотичен тип обезводняване). Тогава водата от междуклетъчното пространство и от клетките се отделя равномерно.
При загуба на повече вода в сравнение със загубата на соли и когато не се приема вода, се развива хиперосмочен или вододефицитен тип дехидратиране. Тогава съдържанието на вода в клетките и органите е под норма. Явлението е известно като хипохидратация или дехидратация на клетките.
При първична загуба на натрий, например при бъбречна недостатъчност и някои нефрити, се набюдава хипоосмотичен тип обезводняване или дефицитен на соли, при което водата от междуклетъчното простраство намалява за сметка на прекомерното й съдържание в клетките – хиперхидратация на клетките.
Признаци на обезводняване на организма:
- понижаване на теглото с повече от 5 %,
- суха и напукана кожа,
- поява на бръчки на лицето, заострят се чертите му.
- олигурия, анурия.
- повишено хематокритното число,
- азотемия,
- ниско артериално налягане.
Дехидратация и жега - лоша комбинация
14 юли 2011 05 30Загубата на вода обикновено е причинена от прекомерното отделяне на натрий и други осмотични активни вещества

Снимка: Dreamstime
Сподели
Коментари


Още от Здраве
Коментари
