IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Как да избегнете здравни рискове по време на дълъг полет

2 април 2012 09 02

Не е важно в коя класа сте, а колко често се раздвижвате

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Когато става въпрос за здравословни проблеми по време на дълъг полет, не е важно дали сте в първа класа или икономическа. Нови медицински изследвания разбиват мита, че тясното пространство за краката в икономическата класа поставят в риск пътниците и те могат да получат тромбоза. Най-доброто място в самолета се оказва това до пътеката. Според докторите хората, които са до прозореца са по-застрашени от запушване на вена, защото по-рядко стават от мястото си.

Д-р Марк Кроутър от American College of Chest Physicians твърди: "Това, което поставя пътниците в риск от тромбоза не е пътуването в икономичекса класа, а стоенето продължително време в неподвижна позиция."

Напреднала възраст, бременност, използването на орални контрацептиви и други форми на естроген, скоро направена операция и затлъстяване са фактори, които увеличават риска от получаването на тромноза по време на дълъг полет. Не са установени научни доказателства все още, че дехидратацията и алкохолът причиняват образуването на съсиреци.

Д-р Кроутър пояснява, че такива опасни състояния са редки сред пътниците и тези предупреждения се отнасят най-вече за хора, които пътуват повече от 8 часа в самолет и имат поне един от изброените рискови фактори.

Тенис звездата Серена Уилямс беше лекувана през 2011г. от пулмонарен емболизъм, който се получава в резултат на тромбоза. Докторите предполагат, че това се е получило, защото е предприела дълго пътуване със самолет след скорошна операция на едното стъпало.

Лекарите препоръчват да се раздвижвате колкото се може по-често в самолета и не само тогава, а във всяка ситуация, в която прекарвате по-дълго време в седнало положение. Има случаи на хора, които са изкарали по 12 часа пред видео игрите и в резултат са получили тромбоза и пулмонарен емболизъм.

Симптоми на съсирек в кръвта са болезненост на краката в областта на прасеца, затопляне, зачервяване или подуване. А на пулмонарен емболизъм - задъхване, учестен сърдечен ритъм, пробождаща болка в гърдите и кашлица, която не е в резултат на настинка.

Автор на статията:
Мария Димитрова

КоментариКоментари