Казват, че е е нормалното човек да се чувства по-уморен при смяната на сезоните, например. Обезпокоителното е, когато човек започне да се чувства перманентно уморен. Тогава той започва да се чувства не само физически зле, а и емоционално – винаги е в лошо настроение и няма време дори за любимите си занимания. Ето и четири фактора, които биха могли да бъдат евентуалните причинители на хроничната умора:
1. Дехидратация
Оказва се, че дори умерената дехидратация (която води до 3% загуба от теглото ви) може да ви накара да се чувствате психически изтощени, мудни и да не успявате лесно да се концентрирате. Следващия път, когато се почувствате изморени, задължително изпийте поне една-две чаша вода.
2. Мобилният телефон
Когато проверявате телефона си преди лягане, това засилва мозъчната ви дейност, заради което и не успявате да заспите лесно. Проучване показва, че 20% от хората на възраст между 19 и 29 години се събуждат поне два пъти в седмицата от обаждане или получаване на съобщение. Затова най-добре изключете звука на телефона още тази вечер.
3. Медикаменти
Много лекарства предизвикват умора като нежелан ефект от употребата им. Такива са например някои антидепресанти, хапчета за мигрена и за високо кръвно налягане. Ако започвате да приемате някое лекарство и се чувствате по-уморени от обичайното, консултирайте се с вашия лекар за алтернативен вариант.
4. Ниски нива на желязо
Когато има дефицит на желязо, на организма ви не му достигат „сили“ да работи пълноценно и вие се чувствате уморени. Ниските нива на желязо водят и до анемия. На ден тялото ви трябва да поема около 18 милиграма желязо. Ако мислите, че сте уморен повече от нормалното напоследък, направете си кръвен тест, който ще измери нивата на желязо в организма ви.