Ако си мислите, че почивката е безопасна за здравето, в грешка сте. Оказва се, че прекалено продължителната почивка или т.нар. бездействие вредят доста на организма и направо го разболяват.
Всичко опира до физическата активност и по-точно до нейната липса. Тя била виновна за един на всеки 10 смъртни случая в света. Смъртност, която е приблизително същата като тази, причинена от тютюнопушенето, сочат резултатите от американско изследване.
През 2008 г. бездействието е виновно за 5,3 милиона от регистрираните 57 милиона смъртни случая в света.
Дни преди началото на Олимпийските игри в Лондон изследването показва сериозността на проблема, който трудно може да намери решение.
"Ролята на бездействието продължава да се подценява въпреки солидните доказателства от повече от 60 години, що се отнася до значението й за здравето, заяви Харолд Кол от Тексаския университет. Трябва да се направят още много неща, за да може липсата на физическа активност да бъде смятана за истински здравен проблем."
Според д-р Имин Ли от Харвардския медицински институт в Бостън, 6-10 на сто от случаите на сърдечносъдови заболявания, диабет тип 2, рак на гърдата и на дебелото черво са свързани с по-малко от 150-минутна физическа активност седмично, каквато е заложена в препоръките на СЗО. Тази физическа активност съответства на 30 минути бързо ходене 5 дни в седмицата.
Анализирайки редица проучвания, д-р Ли установил, че глобално погледнато, 6 на сто от сърдечносъдовите заболявания, 7 % от случаите на диабет тип 2 и 10 на сто от заболяванията от рак на гърдата и на дебелото черво могат да бъдат приписани на бездействието.
400 хил. от общо 7,25 милиона смъртни случая вследствие на сърдечносъдови заболявания е можело да бъдат избегнати. 121 хил. от тези 400 хил. смъртни случая са в Европа.
Според друго изследване, извършено в 122 страни под ръководството на д-р Педро Алал от университета в Пелотас, Бразилия, една трета от възрастните хора и 80 % от младежите и девойките в света не извършват достатъчно физически упражнения, а това увеличава риска от сърдечносъдови болести, диабет и някои видове рак.
Най-слабо активни са възрастните в Малта (71 на сто), Сърбия (68 на сто) , Великобритания (63 на сто), докато в челото на класацията са Гърция и Естония със съответно 16 и 17 на сто от слабо активните възрастни.
Резултатите от изследванията са публикувани в сп. "Лансет".