IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Топла храна в пластмасови чинии може да причини камъни в бъбреците

24 януари 2013 15 40

Нагорещените съдове, съдържащи меламин, могат да навредят на здравето

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Ново изследване доказва, че храненето от съдове, съдържащи химичното съединение меламин, може да бъде опасно за здравето. Тайвански изследователи установили, че високата температура увеличава количеството меламин, което от своя страна засилва риска от камъни в бъбреците.

Група доброволци били разделени на две. Едните участници в експеримента трябвало да се хранят от пластмасови купи, а останалите от керамични. Преди експеримента и 12 часа след него учени изследвали проби от урината на доброволците. Три седмици по-късно участниците разменили местата си и се хранели от другия вид купа, като отново били събрани проби урина.

Общите нива на меламин в продължение на 12 часа след хранене в пластмасова купа били 8,35 микрограма. За сравнение – нивата на меламин при участниците от втората група, хранеща се в керамични купи, били около 1,3 микрограма. Водещият изследовател на проучването обобщава: „Пластмасовите артикули могат да отделят големи количества меламин, когато се използва при висока температура“.

Тайванското изследване доказва още, че освен топлите храни, тези с голяма киселинност също могат да наситят храната с повече меламин. Рискове има още при по-стари храни и такива, приготвени в кухня с по-ниско ниво на хигиена, пише вестник Daily Mail. Въпреки това е добре да се знае, че количеството меланин в пластмасовите съдове може да варира и в зависимост от марката.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари