Любителите на книгите и подреждането на пъзели може и да не бъдат застигнати от деменция, когато са на преклонна възраст. Тази болест представлява опустошителна загуба на паметта, при някои по-стари хора. Според изследователите обаче, шансовете да ви засегне това заболяване един ден са много по-малки, ако четете редовно или решавате кръстословици, логически игри, судоку и т.н.
Този тип тренировка на мозъка трябва да започне още от детска възраст, за да има значително въздействие по-напред във времето. Учените от Университета Ръш в Чикаго са категорични, че хората, които през целия си живот редовно стимулират ума си, губят паметта си значително по-трудно, в сравнение с тези, които не го правят.
Констатациите важат за деменцията и по-специално за по-агресивния ѝ вид – болестта на Алцхаймер.
Проучването е публикувано онлайн в списанието „Неврология". В него са участвали 294 души, на които са измервани паметта и мисловните процеси в продължение на шест години.
Водещият автор на изследването д-р Робърт Уилсън заявява: „Нашите резултати показват, че упражняването на мозъка още от детска възраст чак до старостта е важно за здравето на мозъка в по-напреднала възраст. Въз основа на това, ние не трябва да подценяваме въздействието на ежедневни дейности като четене и писане."
Д-р Саймън Ридли, ръководител на научните изследвания за Алцхаймер, допълва: „Има все повече доказателства, че умствената дейност може да помогне за предпазване от когнитивен спад, но основните причини за това остават неясни. Все пак един от най-добрите начини за намаляване на риска от развитие на деменция е да се спазва балансирана диета, да се спортува редовно и да се поддържа здравословно тегло."