Милиони хора по целия свят страдат от частична или пълна слепота. До този момент не е открито универсално лечение, което да помогне на всички тях. Британски учени обаче, са на път да направят голям скок напред в усилията за лечение на слепота. Изследователите „отгледали“ в лабораторни условия част от око, като към него прикрепили светлочувствителни клетки, които са от ключово значение за зрението.
След това учените инжектирали тези клетки в мишки, а резултатите показали, че те растат нормално и формират най-важните връзки между окото и мозъка. Изследователите се надяват, че първите пациенти могат да бъдат лекувани след около пет години. Големите очаквания са новото откритие да проправи път към иновативно лечение, което да помогне на милиони хора, страдащи от слепота.
Изследователят професор Робин Али твърди, че дори присаждането на малък брой клетки може да има голямо влияние върху качеството на живот. Хората, които могат да се възползват от клетъчната трансплантация, са мъже и жени с възрастово-обусловена дегенерация на макулата, което е най-честата причина за слепота в напреднала възраст. Засега има няколко вида лечение на състоянието, но не и лек за него.
Учените от Университетския колеж в Лондон се опитват да заменят повредените клетки в ретината. Те използват ембрионални стволови клетки, с които „ремонтират“ други видове повредени клетки, пише вестник Daily Mail. Предишни експерименти също са успявали да „отгледат“ ретина, но екипът на професор Али е първият, който успява да ги присъди успешно. Лечението е безопасно и ефективно средство, чиято широка употреба се очаква след около десет години.