Нощните смени объркват организма и пречат на пълноценния сън, което води до влошено здравословно състояние. Освен повишен риск от рак, оказва се, че работата през нощта носи допълнително негативи за нежния пол. Скорошно проучване показва, че жените, работещи на нощни смени, забременяват с 80% по-трудно от останалите дами. Резултатите от изследването показват още, че всеки „хаотичен модел“ на работа носи висок риск от спонтанен аборт, нередовен менструален цикъл и безплодие.
Учени от Университета в Саутхемптън установили, че повечето дами, които работят на смени, не успяват да забременеят в рамките на една година. Изследването, в което се включили над 10 000 представителки на нежния пол, показва, че всички различни от класическите форми на труд нарушават нормалната менструация. Случаите на спонтанен аборт зачестяват с една трета. Жените, които работят само нощем, а не на различни смени, са най-ощетени, защото при тях зачеването е с 80% по-трудно.
Според педиатъра доктор Лиден Стокър проблемите със забременяването при различните смени на работа объркват женския организъм, което влияе върху ключови контролни функции като производството на хормони, регулирането на температурата, кръвното налягане и сърдечната честота, пише вестник Daily Mail. Други фактори могат да бъдат лошия начин на живот, включващ повече нездравословна храна и по-малко физически упражнения.
Д-р Стокър смята, че работата на смени носи повишен риск от някои заболявания, въздействайки върху биологичното, психологическото и социалното функциониране на човек. Въпреки това все още не е доказано, че именно смущенията в съня причиняват проблеми с плодовитостта. Важно е жените да почиват възможно най-много време, да поддържат добре балансирана диета и да тренират редовно.