IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Какви са причините за нощните събуждания

6 август 2013 06 00

От сърдечна недостатъчност до диабет – какво се опитва да ви каже тялото през нощта?

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Повечето хора се събуждат много пъти през нощта за няколко секунди, без дори да го осъзнават. Това е начин тялото да провери околната среда и дали е безопасно сънят да продължи. Когато обаче, има някакво смущение – вътрешно или външно, обикновено човек не може да заспи. Смущенията могат да бъдат предизвикани от различни фактори, които експерти обясняват по този начин:

1. Крампи на краката

Вероятни причини: твърде много мазнини в диетата; статини.

Основната причина за мускулните крампи в прасеца или бедрото остава неизвестна, но се знае, че те могат да бъдат предизвикани от приема на някои лекарства като статин. Американско проучване показва, че рискът от мускулни проблеми скача с 20%, ако човек приема медикаменти, понижаващи холестерола. Крампи могат да се получат и в резултат на бременност или прекалено интензивно трениране. „Синдромът на неспокойните крака“ или постоянното желание за движение на краката също може да предизвика крампи. Топла вана преди лягане или прием на повече вода намалява риска от поява на такъв нощем проблем. Приемайте и витамини от група Б.


2. Недостиг на въздух

Вероятни причини: астма, сърдечно заболяване.

Недостигът на въздух през нощта може да се дължи на така наречената „нощна астма“. Проблемът може да се появи само в легнало положение, тъй като тогава слузта се натрупва по-лесно в дихателните пътища, което създава налягане в белите дробове. Няма лек за нощната астма, но вашият лекар може да ви предпише някакви лекарства за прочистване на дихателните пътища и предотвратяването на нови атаки. Ако се събуждате задъхани няколко часа след лягане, това може да бъде признак за проблеми със сърцето. В случай, че това се случва редовно, трябва да потърсите лекарска помощ.

3. Обърканост

Вероятни причини: сънна апнея.

Объркаността се случва, когато нещо ви събуди от дълбок сън и не можете да си спомните къде се намирате. Според професор Ръсел Фостър някои части от мозъка, отговорни за съзнанието, могат да останат неактивни, дори когато човек се събуди. В тези случаи вие може да сте в състояние на говорите и да станете, но всъщност не сте напълно будни, което ви кара да се чувствате объркани. Ако често се чувствате по този начин, това може да е признак на хроничното заболяване сънна апнея. Намаляване на теглото, отказване на цигарите и алкохола може да помогне да облекчи състоянието.

4. Главоболие

Вероятни причини: главоболие „будилник“, дехидратиране.

Честа причина за нощното главоболие е така нареченото „будилник“ главоболие, което се случва приблизително по едно и също време всяка вечер – между 01:00 и 03:00 часа и засяга по-скоро хората над 50 години. Лекарите не са сигурни какво може да предизвиква това среднощно главоболие, но знаят, че кофеинът всъщност може да помогне. Специалистите препоръчват пиене на повече вода през деня, тъй като тъканите около мозъка до голяма степен се състоят от вода. Когато те се дехидратират и свиват, натискът върху мозъка може да причини болка, пише Daily Mail.

5. Болки в гърба

Вероятни причини: неудобен матрак, инфекция.

Събуждането с болки в гърба обикновено е предизвикано от прекалено твърд или мек матрак. Човек трябва да сменя своя матрак на всеки осем – десет години. Спането с твърде много възглавници също може да предизвика болки в гърба, тъй като огъването на неговата горна част, увеличава напрежението в долната част на гърба. Ако вече имате артрит, това също може да повлияе на вашия сън. Възпалителните химикали в организма са по-активни между 23:00 и 03:00 часа, затова приемът на хапче против възпаления преди лягане може да помогне.

6. Кашлица

Вероятни причини: киселинен рефлукс.

Основната причина за събуждането с кашлица през нощта са стомашните киселини, които се качват нагоре по хранопровода и дразнят задната част на гърлото. Легналото положение на тялото позволява на киселината да се движи по-лесно нагоре към гърлото. Най-засегнати са тези хора, които имат излишни мазнини около корема си. Спането с възглавница може да намали риска от кашлица.

7. Изпотяване

Вероятни причини: алкохол, хормони.

Питието може да ви помогне да се унесете и да заспите по-лесно, но също така може да предизвика изпотяване. Алкохолът разширява кръвоносните съдове в кожата, което повишава вътрешната температура на човек. Нощното изпотяване може да бъде и страничен ефект от антидепресантите, повишаващи нивата на хормоните на стреса. Също така и от понижаване на хормони като естрогена при жените, който е важен за поддържане на телесната температура. При мъжете нощното изпотяване може да се свързва с ниски нива на тестостерон.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари