Ако изпаднете в ситуация, заради която може да загубите повечко мозъчни клетки (като боксов мач с ваше участие или силна алкохолна вечер), се погрижете да се наспите добре след това. Ново изследване доказва, че сънят спомага производството на клетките, необходими на сивото вещество.
Учени са установили, че сънят увеличава репродукцията на клетки, формиращи изолационен материал, познат като миелин, който пък е важен за правилното функциониране на мозъка.
От години здравните експерти са наясно, че много гени се включват, когато организмът не е буден и се изключват, когато вече е активен. Досега обаче, не беше ясно как сънят се отразява на специфични клетки, като олигодендроцити, които образуват миелин в здравата мозъчна кора и в отговор на нараняване. Миелинът е от съществено значение за оптималното и правилно функциониране на сивото вещество, тъй като той позволява преминаването на електрическите импулси от една клетка в друга.
Д-р Чиара Сирела и екипът ѝ от университета в Уисконсин са провели изследване върху мишки, като са наблюдавали активността на олигодендроцити в техния организъм, докато са спели и като са били принудени да стоят будни. Специалистите са открили, че гените, отговарящи за производството на миелин, се активират по време на сън. За сметка на това гените, замесени в смъртта на клетките се включват, когато животните са били будни или под стрес.
На база на тези резултати д-р Сирели предполага, че липсата на достатъчно сън е предпоставка за развиването на множествена склероза, пише Daily Mail.
Допълнителен анализ показва, че възпроизвеждането на олигодендроцитни прекурсорни клетки се увеличава двойно по време на сън и най-вече при по-бързо движение на очите, което е свързано със сънуването.